HSBC yeni petrol ve doğalgaz projelerine finansmanı kesiyor

HSBC, çevrecilere göre bankayı rakiplerinin önüne geçiren bir atakla, petrol ve doğalgaz ile kontaklı yeni altyapı projelerine finansman sağlamayacak.

Ana merkezi Londra’da bulunan banka, bilimsel ve memleketler arası kurumlar tarafından global ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için yapılması gerekenler hakkında bilgilendirilmesinin akabinde, hamleyi güç siyasetine yaptığı bir güncelleme olarak duyurdu.

HSBC, fosil yakıt şirketlerine finansman sağlayan en büyük bankalar ortasında yer alıyor. Bloomberg datalarına göre, banka 2015 Paris Anlaşması’ndan bu yana fosil yakıt şirketlerine 111 milyar dolar ile Avrupa’da en çok borç veren ikinci banka pozisyonunda. Bunun sonucu olarak bankanın ana merkezi, sıklıkla iklim bahisli protestoların gayesi oluyordu.

Kâr emeli gütmeyen kuruluş Reclaim Finance’in kurucusu Lucie Pinson, “HSBC’nin yeni siyaseti, bilhassa iklim konusunda öncü olduğunu sav etmesine karşın petrol ve doğalgaz şirketlerine finansman sağlayan öbür bankalara yol gösteriyor” derken, “HSBC’nin petrol ve doğalgaz şirketlerine finansmanı ne vakit keseceğini netleştirmesi gerekiyor” formunda ekledi.

Mevcut projelere finansman ve yatırım devam edecek

Uluslararası Güç Ajansı’nın, sıfır karbona geçişin düzgün bir formda sağlanması için, mevcut petrol ve doğalgaz projelerine yapılan finansman ve yatırımın devam etmesi gerektiğini belirten raporuna değinen HSBC, güç kesimindeki müşterilerine finansman ve danışmanlık hizmeti vermeye devam edeceğini açıkladı. Ancak bu şirketlerin, bankanın 2030 salınım ve 2050 sıfır karbon maksatları ile uyumlu geçiş planlarının olması gerekiyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.