Hollanda’da polis, yolu kapatan çevrecilere tazyikli su ile müdahale etti

“Extinction Rebellion (Yok Oluş İsyanı)” isimli kümenin tertibiyle toplanan yaklaşık 3 bin kişi, kentin girişi olan A12’nin son kısmını kapatarak temas güzergahlarında trafiğin aksamasına neden oldu.

Petrol, kömür ve gaz kullanımının sonlandırılmasını isteyen göstericiler, hükümetin fosil yakıt siyasetini eleştirdi.

Ellerinde “Ağaç ek, fosili durdur”, “B gezegeni yok” yazılı pankart taşıyan göstericiler, uzun mühlet yolda oturma hareketi yaptı.

Eylemin yapıldığı yerin şova yasaklı bölge ilan edildiği ihtarını yapan polis, protestonun başlamasından 5 saat sonra aktivistlere müdahale etmeye başladı.

Göstericilere tazyikli su sıkan polis, ihtarlara karşın yolu ve etrafını terk etmeyenleri gözaltına aldı ve halk otobüsleri ile bölgeden uzaklaştırdı.

Eylem sırasında ağaç kısımlarına, yol kenarındaki duvara ve sokak lambasına tırmanan kimi göstericiler polis tarafından aşağıya indirildi.

Polis, kendilerini ağaca baylayan kimi aksiyoncuları de demir kesme makineleriyle ağaçtan ayırdı.

Extinction Rebellion kümesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, en az 683 kişinin gözaltına alındığını paylaştı.

Yerel medyada çıkan haberde ise gözaltına alınan göstericilerin bulunduğu iki otobüsün çarpıştığı belirtildi. Otobüsün camlarının kırıldığı söz edilen haberde yaralanan olup olmadığına dair bilgi paylaşılmadı.

Lahey kentinin girişindeki A12 yolunun son kısmını 5 kez kapatan Extinction Rebellion kümesi, en son 28 Ocak tarihinde birebir yolu kapatıp aksiyon yapmış ve yüzlerce kişi göz altına alınmıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.