Hindistan, Rusya’dan ‘tavansız’ petrol ithalatını sürdürecek

Hindistan, kendi güç gereksinimlerine öncelik vererek Rusya’dan petrol tedarikine devam etmeyi planlıyor.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, ülkesini ziyaret eden Alman mevkidaşı Annalena Baerbock’la yaptığı görüşmenin akabinde açıklamalarda bulundu.

Avrupa ülkelerinin kendi güç gereksinimlerini öncelerken Hindistan’dan öteki türlü davranmasını istemelerinin gerçek olmadığını kaydeden Jaishankar, “Avrupa, kendi seçimini yapacak. Bu onların hakkı” tabirlerini kullandı.

Jaishankar, petrol fiyatına ait bilgi paylaşmadı lakin Hindistan’dan daha çok Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’dan fosil yakıt ithal ettiğine dikkati çekti.

Tavan fiyata uymamıştı

Jaishankar’ın açıklaması, Batı ülkelerinin Moskova’nın petrol ihracatından elde ettiği geliri azaltabilmek için tavan fiyat uygulanmasına yönelik baskı yapmasının akabinde geldi.

Hint yetkililer, düşük petrol fiyatının Hindistan’a yarar sağladığını kaydederek, Rusya’dan petrol satın alınmasını savunuyor.

Hindistan, şimdiye kadar G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği tarafından Rus petrolü için belirlenen ve bugün etkinleştirilen 60 dolarlık tavan fiyata uymamıştı.

Rusya’dan petrol ithalatı Ekim’de rekor düzeye ulaştı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana Hindistan, nizamlı olarak Rusya’dan indirimli petrol ithalatına devam etti.

Ülke basınına göre, Hindistan’ın Rusya’dan petrol ithalatı, Ekim 2022’de rekor düzeye ulaştı ve Rusya, günlük ithal edilen varil ölçüsü açısından Hindistan’ın en büyük petrol tedarikçisi haline geldi.

Moskova’ya uygulanan Batılı yaptırımları desteklemeyen Hindistan, Ukrayna’da “şiddetin derhal sonlandırılması” davetinde bulunuyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.