Global piyasaların gündeminde ABD’deki fırtına ve Çin var

Bu sabah global piyasaların tarafını Çin’in ülkeye gelen yolculara yönelik karantina tedbirlerini kaldırması ve ABD’deki kış fırtınası belirliyor.

ABD doları ile Japon yeni, Çin’in karantina tedbirlerini kaldırmasının inançlı limanlara olan talebi azalmasının akabinde düştü. Petrol fiyatları Çin’de Kovid tedbirlerinin kaldırılmasının ve ABD’deki dondurucu soğukların rafinerilerin kapanmasına yol açmasının tesiriyle yükseldi.

Altın da Çin’in Kovid tedbirlerini kaldırması ve ABD’de cuma günü açıklanan bilgilerin enflasyonda yumuşamaya işaret etmesiyle değer kazandı. Altının onsu 1.800 doları aştı.

Çin haberinden etkilenen bir emtia da palm yağı oldu. Dünyanın en büyük emtia ithalatçısı Çin’in talebinin artacağı beklentisi palm yağının fiyatını yüzde 7 üst taşıdı.

Çin’in karantina zorunluluğunu kaldırması sonrası Asya Borsalarında işlem gören seyahat ve tüketici odaklı şirket payları yükseliş kaydetti. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de artıda.

Çin son kısıtlamayı da kaldırdı

Sıfır Kovid siyaseti nedeniyle ekonomik büyümesi yavaşlayan ve protesto şovlarına sahne olan Çin’de son pandemi kısıtlaması da kaldırıldı ve ülke sonları dünyanın geri kalanına açıldı.

Çin Ulusal Sıhhat Komitesi tarafından pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, ülkeye gelen yolcuların 8 Ocak prestijiyle kendilerini 8 günlük karantinaya almaları gerekmeyecek.

Çin’e giriş yapan bireylerin yalnızca son 48 saat içinde alınmış bir negatif Kovid-19 testi sunmaları istenecek. Öncesinde bu yolcuların 5 gün boyunca bir karantina otelinde kalmaları, daha sonra 3 gün de meskende kendilerini izole etmeleri gerekiyordu.

Açıklamaya göre, Çin ile dünyanın geri kalanı ortasındaki memleketler arası uçuş sayısı ve yolcu kapasitesi üzerindeki mevcut sınırlamalar da kaldırılacak. Bununla birlikte artan olaylar ile gayretin devam edeceğini vurgulayan Kurul, bundan sonra önceliğinin enfeksiyonları “önlemek ve denetim etmek” yerine “tedavi etmek” olacağını duyurdu.

Bu ortada FNN’nin haberine göre Japonya’da hükümet, hadise sayısının arttığı Çin’den ülkeye gelenlerden negatif Kovid-19 testi istemeye başlayabilir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.