Global piyasaların gündeminde ABD bilgileri var

Küresel piyasalar ABD’de açıklanacak ve Fed’in faiz siyaseti açısından belirleyici olması beklenen bilgileri izleyecek.

ABD Ocak ayı ferdî gelir ve harcamalar, ferdî tüketim harcamaları (PCE) deflatörü, çekirdek PCE deflatörü dataları Türkiye saatiyle 16:30’da açıklanacak.

Veriler öncesinde Asya endeksleri düşerken, ABD vadeli endeksleri de ekside. Asya’da Perşembe günü kapalı olan Japon Nikkei 225 yüzde 1 yükselişle müspet ayrışırken, Çin CSI 300 ile Hong Kong Hang Seng yüzde 1 oranında düşüşler yaşıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi dünkü yatay görünümünü korusa da hafif müspet bölgede. Dolar, G-10 para ünitelerinin tamamı karşısında hafif de olsa artıda.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi aralıksız üç günlük düşüşle yüzde 3,86’ya inerken, 2 yıllıkların getirisi yüzde 4,69’da bu sabah hafif ekside. Dolar/yen BOJ’un yeni lider adayı Ueda’nın açıklamalarının akabinde bir orta yüzde 0,5’e ulaşan bir düşüşün akabinde toparlandı.

JPMorgan CEO’sundan piyasada gerginlik yaratan yorumlar

JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon, ABD iktisadı önünde aşılması gereken pürüzler olduğunu lakin yumuşak inişin hala mümkün olduğunu söyledi.

Perşembe akşamı CNBC’ye konuşan Dimon, “ABD iktisadı şu anda epeyce güzel gidiyor – tüketicilerin çok parası var, harcıyorlar, işler canlı. Ancak önümüzde kimi korkutucu şeyler var” sözlerini kullandı. Dimon, Fed’in niceliksel sıkılaştırmasından Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına, petrol ve gaz piyasasından göçe çok sayıda başlığa atıfta bulunarak, iktisadın istikametine ait belirsizliğin olağandan daha yüksek olduğunu belirtti.

Fed’in faiz artışlarını bir noktada sonlandırmak zorunda kalacaklarını tabir eden Dimon, geçen ay Fed’in faizleri yüzde 5 ve yüzde 6’ya yükseltme ihtimalinin yüzde 50-50 olduğunu söylemişti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.