Global piyasaların gözü kulağı ABD enflasyonunda

Ilımlı enflasyon beklentileri pazartesi günü pay endekslerini üst taşırken dolar gelişmiş ülke para ünitelerinin çoğunluğuna karşı yatay seyir izliyor.

Enflasyon ve Oracle’ın sağlam bilançosu ile ABD endeksleri pazartesi günü yüzde 1’i aşan yükselişler kaydetti. ABD pay vadelileri ise bu sabah hafif geriliyor.

Yüksek risk iştahı kısmen Asya Pasifik paylarına de yansıyor. Hong Kong’un kenti ziyaret eden şahıslara üç günlük Kovid izleme önlemini kaldırması sonrası Hang Seng endeksi artıda. Çin CSI 300 ise olumsuz ayrışıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyirle 1.267 puan düzeyinde. Gelişen ülke para birimlerimde dolara karşı ölçülü kayıplar yaşanıyor.

Enflasyon verisi öncesi 10 yıllık ABD tahvili getirisi bir baz puan düşüşle yüzde 3,60’a indi. Sam Bankman-Fried’ın tutuklanması sonrası bu sabah kripto para ünitelerinde kayıplar gözleniyor.

Bitcoin 17 bin doların üzerinde. Petrol fiyatları yüzde 1’i bulan toparlanma yaşıyor. Brent yüzde 1,1 yükselişle 78,9 dolardan alıcı buluyor.

ABD’de enflasyonda gevşeme bekleniyor

ABD’de son 40 yılın en yüksek fiyat artışlarının yaşanmasının akabinde Kasım ayında enflasyon bilgilerinde ılımlılaşma bekleniyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi, yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 7,7’den yüzde 7,3’e, aylık tüketici enflasyonunun ise yüzde 0,4’ten yüzde 0,3’e gerileyeceği istikametinde. Yumuşamanın çekirdek göstergelere de yansıması bekleniyor. Besin ve güç dışı TÜFE’de aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 6,1 artış açıklanacağı kestirim ediliyor.

Jefferies LLC Başekonomisti Aneta Markowska datanın enflasyonda doruğun geri kaldığı anlatımını destekleyeceğini belirtirken önümüzdeki birkaç ayın enflasyon görünümü açısından belirsizlikler taşıdığına dikkat çekti.

Ekonomist kestirimleri ise son aylarda enflasyonu hafife almış gözüküyor. Son yedi ayın beşinde aylık enflasyon ekonomist kestirimlerinin üzerinde gerçekleşti. Buna karşın birçok alt kalemde de dezenflasyon emareleri görülüyor.

Bloomberg Economics Ekonomisti Anna Wong, arz düşüncelerinin hafiflemesi, stokların eritilmek istenmesiyle yapılan indirimler, faize hassas kesimlerdeki fiyat düşüşleri ve düşük güç maliyetinin Fed’in enflasyonla gayretini desteklediği görüşünde. Wong aralık ayında da enflasyonun benzeri bir ölçülü çizgide gerileyeceğini düşünüyor.

Piyasalarda da beklenen resesyon gölgesinde enflasyonun düşeceği beklentisi hakim. Gelecek yılın ortalama enflasyon kestirimi göstergesi olarak takip edilen ABD bir yıllık TÜFE endeksli tahvil-normal tahvil getirisi farkı yüzde 2,18 ile mevcut düzeylerden hayli aşağı bir enflasyonu ima ediyor.

Eğer tahvil piyasası yatırımcıları haklı çıkarsa bu, 2008-2009 finans krizinden bu yana en sert enflasyon düşüşünün yaşanacağı manasına geliyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.