Global piyasaları Fed tutanakları aşağı çekti

Fed’in sıkılaşma bildirileri sonrası Amerikan ve Avrupa pay senedi vadelileri tarafını aşağı çevirirken Asya-Pasifik’te Çin’in sonlarını kademeli olarak açması ve teknoloji şirketlerinde yaşanan ralli ile daha olumlu bir tablo yaşanıyor.

Çarşamba gününü yükselişle kapatan S&P 500 ve Nasdaq 100 endekslerinde vadeliler ilk süreçlerde kayıp yaşadı. Enflasyonda güzelleşme ve en büyük ihracat pazarı Çin’de tekrar açılmaya bağlı olarak üç gün üst üste yükselen Avrupa paylarında de vadeliler geriledi.

Asya Pasifik’te Hong Kong kaynaklı yükseliş sürüyor. Alibaba iştirakine verilen sermaye artırım onayıyla yaşanan ralli bugün de sürerken Hang Seng yüzde 1 üstte.

Bloomberg Dolar Endeksi 1251 düzeyinde yatay. Çarşamba günü dolara karşı yüzde 1,2 düşen Japon yeni toparlanıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi üç baz puan yükselişle yüzde 3,71 düzeyinde.

Spot altın hudutlu gerilemeyle 1.852 dolar civarından alıcı bulurken Brent petrol yüzde 1’i aşan yükselişle 79 civarından işlem gördü.

Fed tutanaklarında şahin mesajlar

Aralık ayında 50 baz puan ile faiz artış suratını düşüren Fed buna rağmen şahin duruşunu yayımladığı tutanakla güçlendirdi.

Fed üyeleri Aralık ayı toplantı tutanaklarında enflasyonu düşürme kararlılığının altını çizerken yatırımcıları faizlerin bir mühlet sıkı tutulacağını hafife almamaları istikametinde uyardı.

FOMC tutanaklarında “finansal şartlardaki gereksiz gevşeme fiyat artışlarını ılımlılaştırma uğraşlarını karmaşık hale getirir” değerlendirmesi yapıldı.

JPMorgan Chase & Co. ABD Başekonomisti Michael Feroli piyasaların bu yılın ikinci yarısı için faiz indirimi fiyatlamasının Fed tutanakları iletilerine telaş kaynağı olarak yansıdığını belirtti. Feroli’ye göre Fed üyeleri çok sıkılaşmayı alınması gereken bir risk olarak görüyor.

Sıkı duruş Fed üyeleri yorumlarına da yansıyor. FOMC içinde güvercin olarak görülen üyelerden Neel Kashkari yılın ilk yarısında en az 100 baz puanlık faiz artışı gerektiğini söyledi. Kashkari faizlerin yüzde 5,4’e ulaştıktan sonra durabileceklerini, yüksek fiyatların kalıcı olacağı sinyallerinin faizi potansiyel olarak daha üst çekebileceğini kaydetti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.