Global piyasalarda ralli iştahı

Çarşamba günü Asya’da pay senedi endeksleri kayıp ve kar bölgesinde salınırken dört günlük düşüşün akabinde salı günü artıda kapanan S&P 500’de vadeliler rallinin devamına işaret ediyor.

Asya’da Japonya Merkez Bankası’nın getiri maksadı kararı sonrası Japon Borsaları bu sabah olumsuz ayrışıyor.

ABD’de S&P 500 endeksi yüzde 0,1’lik yükseliş ile dört günlük düşüş serisine son vermişti. S&P 500 vadelileri artıda seyrediyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.256 puanda. Dolar/Yen yüzde 0,3 yükselişle 132,2 düzeyinde. Dolar/TL ise 18,66 düzeyinde yatay. Japonya’dan gelen sıkılaşma emareleriyle salı günü 10 baz puan birden yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah iki baz puan artışla yüzde 3,71’den işlem gördü.

Brent petrol 80 dolarda, ABD ham petrolü ise 76,2 dolarda yatay seyirde. Spot altın yüzde 0,2 düşüşle 1.814 dolardan alıcı bulurken Bitcoin yüzde 0,4 düşüşle 16.815 dolardan işlem görüyor.

Musk CEO’luktan çekiliyor

Elon Musk, Twitter’da yayımladığı anketin akabinde yerine bir isim bulması sonrası şirketin CEO’luğundan çekileceğini açıkladı.

Bloomberg’e konuşan hususa yakın bir kaynağa göre Musk, anketin aleyhine çıkmasının akabinde Twitter CEO’su için arayışlara başladı. Musk Twitter’dan yaptığı açıklamada CEO’nun atanmasının akabinde Twitter’de yazılım ve servis sağlayıcı kadroları yönetmeye devam edeceğini söyledi. Ekim ayında şirketi devralmasının akabinde Musk Twitter’ın 7 bin 500 çalışanından 5 binini işten çıkardı.

44 milyar dolarlık satın alımı sonrasında Musk onaylı hesaplardan aylık abone fiyatı alınması üzere kararları tartışmaya açmıştı. Musk daha sonra özel jetinin pozisyonunu paylaştıkları gerekçesiyle birtakım gazetecilerin Twitter hesaplarını askıya alarak reaksiyon çekmişti.

Musk’ın Twitter’ı satın alması sonrası kararlarda rol oynayan yatırımcı Jason Calacanis ve eski PayPal yöneticisi David Sacks potansiyel CEO adayları olarak öne çıkıyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.