Global piyasalarda Powell rallisi

ABD’de yaşanan Powell rallisi tüm dünyaya yayılıyor.

MSCI World endeksi yüzde 2,5 yükselişle yatırımcıların risk iştah düzeyinin yüksek olduğunu gösterdi. ABD’de Dow Jones Industrial Average endeksi Eylül taban düzeyinden yüzde 20 yükselerek boğa piyasasına girdi.

ABD vadelileri sabah saatlerinde hafif yükselirken rallinin devam edebileceğine işaret ediyor.

Asya Pasifik’te Powell’a ek olarak Çin Kovid önlemlerinin yumuşaması da neredeyse tüm kıymetli Borsaların yükselmesine yol açıyor. Hong Hong Hang Seng yüzde 1,6, Çin CSI 300 yüzde 1,3 yükseliyor. Dolar düşüşünü bugün de sürdürüyor.

Powell’ın konuşması sonrası çarşamba gününü yüzde 0,7 kayıpla kapatan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah da yüzde 0,3 ek düşüş ile 1.266 puan düzeyine geriledi.

ABD tahvil getiri eğrisi vade yelpazesi boyunca gerilerken 10 yıllık getiri çarşamba günü 14 baz puan birden düşerek yüzde 3,61’e indi.

Spot altın da Powell sonrası ralli yapıyor. Altının onsu yüzde 0,5 yükselişle 1.778 dolarda. Petrol hafif geriliyor.

Powell’dan piyasaları rahatlatan açıklamalar

Fed Lideri Jerome Powell, Fed’den aralık ayında faiz artış suratında yavaşlamaya gidileceği beklentilerini kuvvetlendirdi.

Çarşamba akşamı konuşan Powell, enflasyon baskılarının yavaşlayacağına dair optimist bir tablo ortaya koyarken “Faiz artış suratında ılımlılaşma vakti en erken aralık ayında gelebilir” değerlendirmesini yaptı.

Enflasyon üzerindeki belirsizliğin yüksek olduğunu vurgulayan Powell “Faiz artış suratındaki ılımlılaşma, enflasyonu denetim etmek için faizleri nereye kadar yükselteceğimiz ve o düzeylerde ne kadar tutmamız gerektiğinden daha az ehemmiyet taşıyor” diye konuştu.

Powell’ın bu kelamlarını pahalandıran LH Meyer Ekonomisti Derek Tang “Powell’ın ana bildirisi 2023’te gevşeme olmayacağı bildirisini vermekti. Piyasalar iletisi olumlu algıladı zira faizleri uzun bir mühlet tutma sinyali, tıpkı vakitte faizleri fazla artırmama manasına da geliyor” dedi. Yatırımcılar Powell’ın bildirilerini olumlu karşıladı.

Öte yandan Powell, ABD iktisadını resesyona sokmadan enflasyonun düşürülebileceği görüşünü koruyor. Powell konuşmasında “Yumuşak yahut yumuşağa yakın bir iniş için bir patika olduğuna inanmaya devam ediyorum” dedi. Powell bu patikayı işgücü piyasası şartlarının yumuşaması, mal ve barınma hizmetleri enflasyonunun güzelleşmesi olarak tanım etti ve “Bence bu çok mantıklı bir patika” değerlendirmesini yaptı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.