Global piyasalarda Powell fırtınası

Fed Lideri Jerome Powell’ın şahin açıklamalarının akabinde tahvil yatırımcıları mart ayında 25 baz puan yerine 50 baz puanlık bir faiz artışına gidilmesi tarafındaki fiyatlamalarını artırırken, para piyasaları da ilk kez Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) temmuz ayına kadar 150 baz puan sıkılaştırma gerçekleştireceğini fiyatladı.

Fed’in faiz siyasetine en hassas ABD 2 yıllık tahvil getirisi yüzde 5’i aşarak 2007’den bu yana en yüksek düzeyine ulaştı ve böylelikle 1981’den bu yana ilk kez 10 yıllık tahvil getirisi ile farkını 1 yüzde puanın üzerine taşımış oldu.

Salı günü yüzde 1 yükseliş kaydeden Bloomberg Dolar Endeksi tırmanışını sürdürüyor. Emtia fiyatları da Powell’ın açıklamalarından etkilendi. Brent ve WTI ham petrolün varil fiyatı vadeli süreçlerde Salı günü sırasıyla yüzde 3,4 ve yüzde 3,6 ile ocak ayından bu yana en sert günlük düşüşlerini kaydetti.

Wall Street endeksleri sert düştü. S&P 500 yüzde 1,53, Nasdaq 100 yüzde 1,22 kayıpla günü tamamladı. Bu sabah vadeli süreçlerde negatif görünüm korunuyor. Asya’da endeksler Japon Nikkei 225 dışında ekside.

“Gerekirse daha fazla, daha hızlı”

Fed Lideri Jerome Powell, Fed’in ekonomik bilgilerin gerektirmesi durumunda faiz artırım suratını yükseltmeye ve faizi daha evvel düşünülenden daha yüksek bir düzeye çıkarmaya hazır olduğunu söyledi.

Salı günü ABD Senatosu Bankacılık Komitesi konuşması öncesi tabirleri yayımlanan Powell “Enflasyonun son aylarda yumuşamasına karşın yüzde 2 amacına ulaşmak için uzun ve engebeli bir yolu kat etmek gerekiyor” sözlerini kullandı.

Powell, “Son ekonomik datalar beklenenden güçlü geldi. Bu da en son faizin büyük ihtimal daha evvel düşünülenden daha yüksek bir düzeyde gerçekleşmesine işaret ediyor. Şayet dataların bütünü daha süratli faiz artışını gerektirirse bunu gerçekleştirmeye hazırız” diye konuştu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.