Global piyasalarda oynaklık beklentisi

Perşembe günü faiz kararlarını açıklayan Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının faiz artış suratlarını azaltmalarına rağmen, faizlerin hangi düzeye kadar çıkabileceği konusunda daha şahin açıklamalar yapmasının akabinde ABD ve Avrupa Borsaları günü sert kayıplarla tamamladı.

ABD’de S&P 500 yüzde 2,5, Nasdaq 100 yüzde 3,4 oranında düşüş yaşadı. Avrupa endekslerinde de kayıplar kimi ülkelerde yüzde 3’ü aştı.

Yeni işlem gününün ilk vadeli süreçlerinde ABD endeksleri çok hudutlu oranda artarken, Asya borsaları karışık seyretti. MSCI Asya Pasifik Endeksi Japon payları öncülüğünde ekimden bu yana en büyük haftalık kaybı ile kapanmaya hazırlanıyor.

Çin ve Hong Kong paylarının satışlara karşı görece daha dirençli olmasında, ABD’nin yaklaşık 200 Çinli şirketi borsalardan çıkarma riskinin azalması ve Çin’in gayrimenkul bölümüne yönelik yeni adımlar vaat etmesi tesirli oldu. Fed cephesinden gelen Merkez bankası açıklamaları ve ABD dataları ile Bloomberg Dolar Endeksi dün yüzde 1’e yakın yükselse de, dolar bu sabah tüm G-10 para üniteleri karşısında değer kaybediyor.

Wall Street’te volatilite beklentisi

Bugün ABD’de yaklaşık 4 trilyon dolarlık opsiyonun vadesinin dolmasıyla, pay senedi piyasasında oynaklığın artabileceği varsayım ediliyor. First Growth Capital LLC Kurucusu David Reidy’e göre opsiyon süreci yapan yatırımcılar bir müddettir trendin aksi istikamette konum alıyor, yani düştüğünde pay senedi alıyor ve yükseldiğinde satıyor. Bugün değerli bir büyüklükteki opsiyonların vadelerinin dolmasının S&P 500 endeksinde aşağı istikametli bir kırılmaya neden olabileceğini öngören Reidy, bu beklentisini yılsonu pozisyonlanmaları ve resesyon tasalarına bağladı. Spot Gamma’nın kurucusu Brent Kochuba‘ya göre, S&P 500 endeksinin 4.000 düzeyine bağlanan opsiyonlar, vadesi dolacak opsiyonlardaki açık durumların en büyük kısmını oluşturuyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.