Global piyasalarda olumsuz beklentiler

Yükselişteki petrol fiyatlarına ABD’de imalat endüstrisinden gelen sakinlik sinyalleri eklenince pay senetleri piyasalarında olumsuz hava yaratırken tahvil getirileri de gerileme kaydetti.

ABD pay vadelileri kayıp yaşıyor. Teknoloji yüklü Nasdaq 100 vadelilerinde kayıp daha ileri düzeyde.

Asya’da da teknoloji payları olumsuz ayrışıyor. Hong Kong Hang Seng, Alibaba paylarında yaşanan düşüşle ekside. Asya Pasifik’in geri kalanında ölçülü yükselişler gözleniyor. ABD imalat faaliyetlerinin zayıf seyretmesi sonrası ABD iki yıllık tahvil getirisi Pazartesi günü altı baz puan düşerek yüzde 3,97’ye geriledi. Getiri bu sabah bir baz puan artışla yüzde 3,98’den işlem görüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 artıda 1.227 puan düzeyinde. Resesyon tasalarının artmasıyla sanayi metallerinde düşüş yaşanırken sabah saatlerinde demir cevheri yüzde 2,4, nikel yüzde 2, bakır yüzde 0,9, alüminyum yüzde 0,6 değer kaybı yaşıyor.

Küresel piyasalarda ‘fırtına öncesi sessizlik’ mi yaşanıyor?

OPEC+ kararının akabinde iki kıymetli Wall Street stratejisti pay yatırımcılarını uyardı. JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic bu yıl paylardaki ralliyi tetikleyen yüksek risk iştahının büyük ihtimalle devam etmeyeceğini söyledi.

Kolanovic’e göre bankacılık türbülansının yarattığı aksi rüzgar, petrol şoku ve büyümenin yavaşlaması payları 2022 taban düzeylerine geri gönderebilir.

Fed’in faiz indirmeye niyetli olmadığını belirten Kolanovic “Risk iştahında azalma öngörüyoruz ve piyasaların geçtiğimiz yılın taban düzeylerini önümüzdeki aylarda test etmesini bekliyoruz” diye konuştu ve paylardaki son ralliyi “fırtına öncesi sessizlik” olarak tanımladı.

Bank Of America Stratejisti Savita Subramanian’a göre ise bankacılık krizinin resesyon beklentisini tekrar alevlendirmesi sonucu paylara yönelik karamsarlığın yıllardır bu kadar yüksek düzeyde olmadığını belirtti. Subramanian Wall Street’teki bu karamsarlığın pay optimist yatırımcı için bir “al” sinyali olabileceğini kelamlarına ekledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.