Global piyasalarda Fed tutanakları bekleyişi

Opsiyon piyasalarındaki optimistlik sinyali bir tarafta dururken ABD payları yeni yıla makûs başladı.

Çin’deki Kovid durumunun arz zincirine olumsuz tesiri sebebiyle teknoloji yüklü Nasdaq Salı gününü yüzde 0,8 ekside kapatırken S&P 500 de yüzde 0,4 geriledi.

Teslimatlarda beklenti altında kalan elektrikli araç üreticisi Tesla’nın payları yüzde 12,2 düştü, 2022 başında 3 trilyon dolar bedeline ulaşabilen tek şirket olan Apple’ın piyasa kıymeti de 2023 başı itibarıyla 2 trilyon doların altına geriledi. Vadelilerde sabah saatlerinde hafif toparlanma kelam konusu.

Asya Pasifik’te Japon payları olumsuz ayrışırken Hong Kong Hang Seng ralli yapıyor. Güçlü yen ve global resesyon telaşlarıyla Japon Topix ve Nikkei 225 değer kaybediyor.

Ant Group’un tüketici ünitesi için 1,5 milyar dolarlık sermaye artırımının onaylanmasıyla Hang Seng, Alibaba dopingiyle yüzde 2’yi aşan yükseliş kaydediyor.

Dolar bugün de gelişmiş ülke para ünitelerine karşı zayıf. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 kayıpla 1.253 puan düzeyinde bulunuyor. Japonya Merkez Bankası’nın getirileri denetim altında tutabilmek için anons edilmemiş tahvil alım operasyonlarını devam ettirmesiyle yen dolar karşısında değer kazanıyor.

Spot altın yükselişini sürdürüyor. Altının onsu yüzde 0,4 artıda ve 1.846 dolardan alıcı buluyor. Çin kaynaklı talep telaşlarıyla Brent ve ABD ham petrolü Salı gününü yüzde 4 üzeri kayıpla kapadı. Bugün yatay seyreden Brent faal kontratı 82 dolardan, ABD ham petrolü 77 dolardan işlem görüyor.

Fed tutanaklarında beklentileri aşan kestirimlerin münasebetleri aranacak

Amerikan Merkez Bankası Fed, 22:00’de 50 baz puan faiz artışı yaptığı Aralık ayı toplantısının tutanaklarını yayımlayacak.

Tutanaklarda Fed üyelerinin piyasa beklentilerinden yüksek enflasyon ve en son faiz varsayımlarına dair münasebetlere ışık tutabilecek sözlerin yer alması bekleniyor.

Fed üyeleri 2023’te faizin zirve noktasının medyan olarak yüzde 5’i aşacağını öngörmüştü. Üyeler enflasyon için eylülde yüzde 2,8 olan 2023 yıl sonu beklentisini üst revize etmiş, yüzde 3,1’e yükseltmişti.

Tutanaklarda, Fed Lideri Jerome Powell’ın son periyotta vurguladığı üzere yüksek enflasyon beklentileri için güçlü işgücü piyasasına atıfta bulunulabilir. Öteki taraftan mal enflasyonu ve güç fiyatlarındaki yumuşamaya karşın hizmet enflasyonundaki kalıcılığa da dikkat çekilebilir.

Fed’in bu enflasyon tablosu karşısında atacağı adımlar sonucu ABD iktisadının resesyona girmesinin güçlü mümkünlük olduğunu belirten eski New York Fed Lideri William Dudley, bu resesyonun ağır olmayacağı görüşünde. Dudley, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada “Fed’in yapması gerekenin bir sonucu olarak resesyon yaşanması kuvvetle olası. Lakin geçmişten farklı olarak bu Fed’in yaratacağı bir resesyon. Fed para siyasetini gevşeterek bu resesyonu sonlandırabilir” yorumunu yaptı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.