Global piyasalarda enflasyon tansiyonu sürüyor

Beklenenden yüksek enflasyon görünümüne işaret eden ABD PCE verisi sonrası Cuma günü ABD pay piyasalarında yaşanan sert satışlar sonrası vadeliler toparlanma eforu gösterirken kayıplar Asya’ya da yansıyor.

Cuma gününü yüzde 1’in üzerinde kayıpla tamamlayan S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksinde vadeliler sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,2 ile hafif yükselişte bir açılışa işaret ediyor.

Düşük risk iştahını yansıtan Asya Pasifik’te kayıplara Güney Kore Kospi öncülük ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 0,8 gerilerken bu yıl elde edilen karları geri vermek üzere.

Cuma günü 7 baz puan yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,94 ile yükselişini koruyor. Tekrar Cuma günü yüzde 0,7 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah 1.258 puanda yatay. Spot altın yüzde 0,1 kayıpla 1.809 dolarda. ABD ham petrolü ve Brent tarafında da gerileme görülüyor.

AMB’den net faiz sinyali

Avrupa Merkez Bankası’nın mart ayındaki toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı neredeyse cepte üzere. Bankanın lideri Christine Lagarde haftasonu Economic Times’a verdiği röportajda “Bir öteki 50 baz puanlık faiz artışı için her türlü sebep ortada.

Bu artıştan sonra bekleyip göreceğiz. Bilgiye bağlı olacağız” diye konuştu. AMB’nin 50 baz puanlık mart faiz artışı, yüksek seyreden çekirdek enflasyon ve ABD’de Fed’in yine faiz artışında gaza basacağı beklentileri sonrası piyasalarda yüksek olasılıkla fiyatlandı. Perşembe günü AMB üyelerinin şubat enflasyon verisini görme fırsatı olacak.

Çekirdek enflasyonun yüzde 5,3 ile rekor yüksek düzeyde kalması bekleniyor. Bu hafta tıpkı vakitte Francois Villeroy ve Joachim Nagel üzere bankanın ağır topları bir dizi konuşmada faiz bildirisi verebilir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.