Global piyasalarda dikkatler ABD ÜFE bilgilerinde

Enflasyonda yumuşamaya işaret eden datalar beklenirken ABD pay senetleri endeksleri bu ay ilk kez yükselişle günü tamamladı.

Perşembe gününü S&P 500 yüzde 0,8, Nasdaq 100 yüzde 1,1 artıda kapadı. İki endeksin vadelileri de yükselişin haftanın son işlem gününde de sürebileceğine işaret ediyor.

Asya’da ise Çin iktisadının tekrar açılması teması payları üst taşıyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi altıncı hafta üst üste haftalık çıkara hazırlanıyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1’i aşan yükseliş kaydederken anakara Çin endekslerinde daha hudutlu bir artış gözleniyor.

Enflasyon baskısında azalma beklentisi doları da aşağı çekiyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,3 ile üçüncü işlem gününde de kayıp yaşıyor.

ABD tahvil getirilerinde hafif hareketler var. 10 yıllık getiri yüzde 3,5 altında işlem görüyor. Petrol fiyatları hafif toparlansa da talep telaşlarıyla yüzde 10’a yakın haftalık kayba hazırlanıyor. Brent petrol günlük yüzde 0,7 yükselişle 76,7 dolardan alıcı buluyor. Spot altın yüzde 0,5 artışla 1.800 doların çabucak altında.

ABD’de ÜFE’de gevşeme bekleniyor

Yatırımcılar bugün ABD üretici fiyatları gelişmelerinden Fed’in faiz patikasına ait ipucu almaya çalışacak. Bloomberg anketine göre ABD yıllık üretici fiyatlarının Ekim’deki yüzde 8 düzeyinden Kasım ayında yüzde 7,2 düzeyine gerilemesi bekleniyor.

Eğer beklenti gerçekleşirse tüketici fiyatlarına da tesiri bulunan üretici fiyatları önemli oranda ılımlılaşma sinyali verecek. Bir öteki Bloomberg anketinde ise aylık üretici fiyat artışının ekim ayındaki üzere yüzde 0,2 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Bloomberg Economics ekonomistlerine göre yavaşlayan iç ve dış talep, güzelleşen arz zincirleri ve güçlü dolar ABD temel mallar enflasyonunun yumuşamasına yol açıyor. Çin enflasyonu da Sıfır Kovid siyasetinin etksiyle düşük düzeylerdeki seyrini sürdürüyor.

Çin’de Kasım ayı yıllık tüketici enflasyonu yüzde 1,6 ile bir evvelki aydaki yüzde 2,1’lik enflasyona göre gerilerken üretici fiyatları yüzde 1,3 yıllık düşüş kaydetti. Düşük enflasyon dataları Çin’de faiz indirimi dahil olmak üzere ekonomik teşvikleri yine gündeme getirebilir.

Pinpoint Asset Management Başekonomisti Zhang Zhiwei piyasa ve hanehalkı inancını artırmak için Çin hükümetinden teşvik atakları beklediğini lisana getirdi.

JPMorgan’ın pay stratejisti Marko Kolanovic ise iktisadın tekrar açılma süreci ve uygun mali şartlara işaret ederek Çin payları için optimist olduğunu yineledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.