Global piyasalarda Çin kaygıları

Yılın ilk haftasında piyasalara Çin iktisadına yönelik telaşlar istikamet verirken klasik inançlı limanlar altın ve Japon yeni yeni tepelere ulaşıyor.

Yen dolar karşısında yüzde 1’e yakın değer kazanırken dolar/yen kuru 129,7 ile Haziran ayından bu yana en düşük düzeyine geriledi.

Spot altının onsu yaklaşık yüzde 1 yükselerek Haziran’dan bu yana ilk kez 1.840 doları aştı.

Çin’in Kovid önlemlerinin tesirleri izlenirken Asya pay piyasalarında karışık görünüm hakim. Hong Kong Hang Seng yükselirken Japon Topix ve Güney Kore Kospi’de sonlu gerileme görülüyor.

Avrupa’da Pazartesi günü yüzde 1,7 yükselen Euro Stoxx 50 vadelileri sabah saatlerinde geriledi. Amerika vadelileri ise hafif artıda.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay negatif bir görünüm sunuyor. Asya Pasifik’te tahvil piyasalarının kapalı olması sebebiyle ABD 10 yıllık tahvilde işlem geçmedi. Petrol fiyatları ise talep telaşlarıyla dalgalanıyor.

Rekora karşın Tesla’dan beklenti altı teslimat

Twitter satın alımı sonrası Tesla’yı ikinci plana attığı tenkitleri ile karşılaşan Elon Musk, önümüzdeki periyotta elektrikli araç teşebbüsünde talep problemleriyle boğuşabilir.

Tesla yılın son çeyreğinde 405 bin 278 araç teslim ederek 420 bin 760 araçlık ortalama analist varsayımının gerisinde kaldı.

Teslimat sayısı çeyreklik rekor manasına gelse de geçen yıl iki yeni montaj çizgisi açan şirket teslimatları yüzde 50 artırma gayesinin de gerisinde kalmış oldu.

Elon Musk’ın 2022’nin Tesla için “epik bir yıl” olacağı beklentisinin akabinde şirket arz zinciri ve talepte düşüş meseleleriyle karşı karşıya kaldı.

Yılın son çeyreğinde Tesla yöneticileri bu meseleye Çin’de fiyat ve üretim düşüşüyle karşılık vermeye çalıştı ve yılın sonlarında ABD’de araç başına 7 bin 500 dolara varan indirime gitti. Buna karşın beklentilerin altında kalması analistlere göre telaş kaynağı oluşturuyor.

Tesla’nın önemli bir talep sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu belirten Bernstein Analisti Toni Sacconaghi “Tesla’nın büyüme maksatlarını aşağı çekmesini ya da son fiyat indirimlerini global çapta uygulayarak kar marjını baskılamasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Tesla payları Aralık ayını yüzde 37, 2022 yılını ise yüzde 65 düşüşle kapamıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.