Global piyasalarda 35 yılın en güçlü yeni yıl rallisine orta

Çin büyümesinin beklenti üzeri gelmesine karşın 1970’lerden bu yana en düşük tempoyu teyit etmesi pay senetleri piyasalarındaki olumlu havayı bozdu.

1988’den bu yana en güzel yıl başlangıcını kaydeden, hem gelişmiş hem de gelişen piyasaları içeren MSCI ACWI endeksi haftanın ikinci işlem günüde yatay seyrederek ralliye orta verildiğini gösterdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi ikinci gün üst üste kayıp yaşarken Hong Kong Hang Seng yüzde 1’den fazla düşüş yaşadı.

Pazartesi günü Martin Luther King günü sebebiyle işlem yapılmayan Amerikan Borsalarında vadeliler kayıp yaşıyor.

Üç kayıp işlem gününün akabinde pazartesi günü ilk kez yükselen Bloomberg Dolar Endeksi sabah saatlerinde 1.226 düzeyinde yatay.

ABD tahvil getirileri tüm vadelerde üst istikametli. 10 yıllık getiri 3 baz puan yükselişle yüzde 3,53’ten işlem gördü.

Altının onsu 1.910 doların altını test ederken ABD ham petrol varil fiyatı da 79 doların altını gördü.

Goldman emtia hakkında iyimser

Goldman Sachs’a göre emtia 2023’te tüm varlık sınıfları içinde en güçlü görünüme sahip. Bankanın Emtia Araştırma Ünitesi Lideri Jeff Currie makroekonomik şartlar ve neredeyse tüm hammaddeler için yaşanan düşük envanter düzeyleri sebebiyle emtia için görünümün hayli parlak olduğunu bildirdi.

Pazartesi günü Londra’da hususa ait bir sunum yapan Currie “Emtia için bu çeşit optimist bir karışıma rastlamak güç. Neredeyse tek tek her piyasaya baktığınızda arz eksikliği görünür durumda. Ya envanterler kritik derecede düşük düzeylerde ya da üretim kapasitesi düşmüş durumda” değerlendirmesini yaptı.

Currie 2007-2008 rekor emtia rallisini hatırlatarak durumun emsal olduğunu söyledi. Currie’ye göre yalnızca Avrupa doğal gazı, envanterlerin kâfi düzeyde olması sebebiyle emtiadaki olumlu fiyat görünümünün istisnasını oluşturuyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.