Global piyasalar Powell’ın kelamlarını beğenmedi

Fed’in sıkı duruşunu vurgulaması doların güçlenmesine ve pay senetlerinde düşüşe yol açarken Çin’in öncü ekonomik dataları Asya Pasifik’teki görünümü kötüleştirdi.

Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,2 yükseliyor. Neredeyse tüm gelişen ülke para üniteleri dolara karşı kayıp yaşıyor.

Powell sonrası Amerikan Borsaları çarşamba gününü kayıpla kapadı. S&P 500 yüzde 0,6, Nasdaq yüzde 0,8 geriledi. İki endeksin vadelileri bu sabah hafif değer kaybediyor.

Asya Pasifik’te teknoloji şirketlerinin aşağı çektiği Hong Kong Hang Seng yüzde 1,1’lik kayıpla öne çıkıyor. Sabah saatlerinde neredeyse tüm değerli Asya Pasifik borsaları ekside işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,5’in çabucak altındaki seyrini sürdürüyor.

Faize daha hassas iki yıllık getiri ise bugün üç baz puan yükselişle yüzde 4,245 düzeyinde. Son haftalardaki yükselişiyle 1.800 dolara çıkan spot altının ons fiyatı fed sonrası yüzde 1 geriledi ve 1.789 dolara indi. Petrol ise yüksek Amerikan envanter dataları sonrası kayıp yaşıyor. Brent yüzde 0,6 düşüşle 82 dolardan alıcı buluyor.

Powell piyasalara karşı

Amerikan Merkez Bankası Fed’in Lideri Jerome Powell faizleri artırmada ve enflasyonu düşürmede yapmaları gereken daha çok iş olduğunu vurguladı. Wall Street yatırımcıları ise Powell’ın açıklamalarına karşın 2023’te faiz indirimini fiyatladı.

Fed’in 50 baz puanlık faiz artışla faizi yüzde 4,25-yüzde 4,50 bandına çıkarmasının akabinde 45 dakikalık basın toplantısında konuşan Powell, azalan fiyat baskıları ve istihdam kaybı kaygılarına karşın merkez bankasının enflasyonu düşürme çabasından geri adım atmayacağını vurguladı.

Çarşamba günü konuşan Powell “Hala almamız gereken yol var. Misyon tamamlanana kadar patikada kalacağız” değerlendirmesini yaptı. Fed üyelerinin dot plot projeksiyonları da faizi daha uzun periyodik ve daha üstte öngörüyor. Fed üyelerinin medyan tepe faiz beklentisi yüzde 5,1 düzeyinde gerçekleşti. Powell, Fed’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme gayesinde kararlı olduğunu teyit ederken yatırımcılar ne düşünürse düşünsün gelecek yıl faiz indirimi planlanmadığı iletisini verdi. Powell’ın bu açıklamalarına karşın tahvil getirileri gelecek yıl Fed’in U dönüşü yapacağı ve iktisadın yavaşlamasıyla birlikte faiz indireceğini fiyatladı.

Piyasanın Fed’in beklenenden daha yüksek ve uzun periyodik tepe faiz uygulayacağı şahin durumunu satın almadığını belirten Stifel Nicolaus & Co. Başekonomisti Lindsey Piegza “Piyasalar açık bir formda enflasyonun Fed’in düşündüğüne göre daha istenen bir patikada ilerleyeceğini düşünüyor” yorumunu yaptı. Fed üyelerinin medyan kestirimine göre ekonomik büyüme ise 2023’te yüzde 0,5 üzere epeyce yavaş bir düzeyde gerçekleşecek.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.