Global piyasalar güçlü ABD bilgileriyle dalgalandı

ABD’de Pazartesi günü açıklanan güçlü hizmet dataları sonrası Fed’in faiz artırım siyasetini yakın vakitte sonlandırmayacağı beklentisi güç kazandı, faizlerin zirve noktasına ait beklentiler de üst taraflı güncellendi.

Bunun sonucunda Wall Street endeksleri neredeyse bir ayın en sert günlük düşüşünü yaşadı. S&P 500 yüzde 1,79, Nasdaq 100 yüzde 1,73 ekside kapandı. Bloomberg Dolar Endeksi aralıksız 4 günlük kaybın akabinde dün yüzde 0,8 oranında yükseliş kaydetti.

Doların gücü emtiaya satış olarak yansıdı. Pazartesi yüzde 3’ün üzerinde düşüş kaydeden petrol fiyatları bu sabah yüzde 0,4’e yakın yükselişte. ABD 2 yıllık tahvil getirisi dün Fed beklentileriyle 12 baz puan artarken, 10 yıllıkların getirisi 9 baz puan yükseldi.

10 yıllık tahvil getirilerindeki yükseliş yeni işlem gününde de devam etti. ABD vadeli endeksleri yeni güne sonlu bir toparlanma ile başladı.

Asya Borsaları ise karışık bir görünüm sundu. Japonya Merkez Bankası Lideri Haruhiko Kuroda’nın gevşek para siyasetinin süreceği bildirisini yinelemesi sonrası yen günlük karlarını sildi.

Çin’in Kovid 19 tedbirlerini gevşetmeye devam etmesiyle dolar/offshore yuan 7 düzeyinin altını korudu. Avustralya Merkez Bankası siyaset faizini 25 baz puan artışla yüzde 3,10 düzeyine çıkardı.

ABD’de güçlü veriler

ABD’de hafta başında açıklanan datalar, ülke iktisadının beklenenden canlı ve güçlü olduğunu ortaya koyarken, yatırımcılar Fed’in faizleri kesin olarak hangi düzeye kadar yükselteceğine dair beklentilerini yükseltti.

Kasım ayı S&P Küresel hizmet PMI endeksi 46,2 ile, bileşik PMI endeksi de 46,4 ile hem beklentinin hem de evvelki ayın bilgilerinin üzerinde açıklandı.

Ülkede ekim ayı güçlü mal siparişleri verisi de yüzde 1,1 ile iddiaların üzerinde artarken, kasım ayı ISM hizmet endeksi 56,5 düzeyinde açıklandı. Ekimde 54,4 düzeyinde olan ISM hizmet endeksinin kasımda 53,5 düzeyine gerilemesi bekleniyordu.

Cuma günü açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisinin akabinde gelen bu datalar, Fed’in faiz artışlarının iktisadın suratını enflasyonu aşağı çekecek kadar azaltmadığını ve faizlerin daha uzun müddet yüksek kalması gerekebileceğini yahut son olarak daha yüksek bir düzeye çekilmek zorunda kalınabileceğini ortaya koydu. Bu datalar piyasalarda son periyotta güç kazanan ‘daha güvercin bir Fed’ beklentisini de bir ölçü zayıflattı.

5/5 - (1 oy)

Yorumlar kapalı.