Gedik Yatırım 2023’te borsada yüzde 18 prim bekliyor

Gedik Yatırım’ın 2023 Strateji Raporu yayımlandı. Raporda 2023 yılının ana teması olarak resesyon ihtimali belirlenirken Türkiye’de süratli büyüme isteğini devam edeceği fakat TL’deki değer kaybı eğiliminin güçlenebileceği belirtildi. TCMB’nin para siyasetiyle ilgili faizlerin düşük tutulduğu ve TL’deki değer kaybını önlemek hedefiyle kredi büyümesinin makroihtiyati önlemlerle ilgili bölümlerde yoğunlaştırılma çalışmalarının sürdürüleceği öngörüldü.

Gedik Yatırım mali genişlemeye ek olarak kredileri canlandırma potansiyelinin yılın ilk yarısında iç talebe ivme kazandırabileceğini fakat bu talebin 2023 boyunca canlı kalmasının sıkıntı olduğuna ve ihracatta beklenen yavaşlama kaynaklı GSYH’nin 2022 yüzde 5 düzeylerinden 2023’te yüzde 2-2,5 düzeylerine gerileyeceğini değerlendirdi.

2023 sonu Dolar/TL beklentisi 24,50 TL

Raporda kredi büyümesinde kayda değer bir ivmelenme olmamasının TL’de son devirdeki stabilizasyona yardımcı olduğu ve kısa vadede stabilizasyonun korunmasını beklemekle bir arada mali genişlemeye bağlı olarak değer kaybı baskısının güçlenebileceğine dikkat çekildi. Şirket dolar/TL kurunu 2023 sonu için 24,50, yıllık ortalama olarak da 22,70 olarak öngördü.

Enflasyon tarafında önümüzdeki aylarda güçlü baz tesirlerinin TL’de sonlu sayılabilecek bir değer kaybına neden olacağı iddia edilirken yıllık TÜFE enflasyonunun ilk çeyrekte sonunda yüzde 50, ikinci çeyrekte yüzde 45 ve sene sonunda yüzde 67,5’e gerileyebileceği hesaplandı.

2023 Strateji Raporunda cari açığın 2022 sonunda GSYH’nın kabaca yüzde 5,6’sına denk gelecek halde 49 milyar olacağı ve ilk çeyrekte bu sayının 55 milyar dolara çıkacağı iddia edildi. Lakin yılın ikinci yarısında güç ithalat maliyetlerinin düşeceği beklentisi ve güçlü turizm gelirleri beklentilerine bağlı olarak cari açığın düşüş trendine girmesi ve sene sonunda GSYH’nın yüzde 4,1’ine denk gelecek halde 40 milyar dolara gerilemesi beklendiği tabir edildi.

“Merkezi bütçe açığı/GSYH oranı yüzde 4’e çıkma mümkünlüğü yüksek”

Merkezi bütçe açığının GSYH oranının 2022 sonunda yüzde 3’in altında kalmasının mümkün görüldüğü lakin faiz harcamalarında yaşanacak süratli artış ve KKM sistemine bağlı transferler nedeniyle bütçe açığı/GSYH oranının ilerleyen yıllarda yüzde 4’e hakikat hatta üstüne çıkması riskinin hayli yükseldiğine dikkat çekildi.

Bankacılık bölümü yüzde 22, sanayi kesimi yüzde 22 primlenecek

Gedik Yatırım, 2022 yılında BIST 100 Endeksi’nin yüzde 153 üzere güçlü bir getiri oranı olduğu ve sağlanan getirinin birebir devirde açıklanan yüzde 62,4’lük enflasyonun ve yüzde 33 Döviz yükselişinin epeyce üzerinde olduğunun altı çizildi. BIST 100 Endeksi’nde hedef düzeyinin yüzde 18’lik yükselme potansiyeliyle 6 bin puan olduğu, güçlü devam eden şirket büyümeleri ve enflasyonist ortamın yarattığı tesir ile endeks amacının 4 bin 650 den 6 bine çıkarıldığı belirtildi. Şirket bankacılık dalındaki yükselme beklentisini yüzde 22, sanayi dallarındaki beklentisini yüzde 16 olarak belirledi.

Model portföye Akbank, Orge Güç ve Tekfen Holding eklendi

Şirketin model portföyünde yapılan güncellemelerde ise bankacaılık kesiminde Garanti Bankası durumunun, izafî daha düşük çarpanlar ve 4. Çeyrekte TÜFE’ye endeksli tahvil portföyü sayesinde güçlü kâr beklentisi yaratan Akbank ile değiştirildiği söz edildi.

Enerji alanında ise etkin olduğu metro projelerinin orta vadede büyümesi beklenen ve yeni iş alanı olarak yenilenebilir güç tarafında güçlü potansiyel görülen Orge Enerji’nin portföye eklendiği kaydedildi.

Şirket son olarak Tekfen Holding’i portföylerine ekledi. Buna göre inşaat segmentinde güçsüzlüğün orta vadede sona erdiğini, gübre ve hizmetler segmentinde ise güçlü görünümün 2023 yılında da devam edeceğinin düşünüldüğü ve BIST 100 Endeksi’nin göreli olarak yüzde 20’lik negative ayrışmanın alış fırsatı olarak görüldüğü belirtildi.

“Doğalgaz fiyatları tarihî ortalamanın çok üstünde devam edecek”

Gedik Yatırım 2023 yılında Brent petrol varil fiyatının yılın genelinde 80-100 dolar ortasında salınacağını bu bant dışındaki sayıların kalıcı olmayacağını öngördü. Öte yandan Rusya’dan Avrupa’ya gaz kesintilerinin süreceğini ve TFF spot doğalgaz fiyatının tarihî ortalamaların çok üzerinde kalmaya devam etmesinin beklendiği vurgulandı.

Şirket ABD tarafında ise kısa vadede enflasyondaki düşüşün sürat kazanmasını lakin tedarik zincirindeki potansiyel duraklamalar ve jeopolitik risklerin yuakrı taraflı risk yaratmaya devam etmesinin beklendiğini, TÜFE enflasyonunun 2023 sonunda yüzde 3-3,5 aralığına gerileyeceğini lakin sene ortalamasının yüzde 4,5 civarında gerçekleşecebileceğini kaydetti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.