Fitch: OPEC+’nın üretim kesintisi tedarik açığı oluşturabilir

Fitch Ratings’in OPEC+ kümesi üyesi ülkelerin pazar günü açıkladığı petrol üretim kesintisi kararının piyasaya tesirlerine ait tahliline göre, kelam konusu karar piyasada şaşkınlığa neden oldu.

Brent petrolün varil fiyatı, son günlerde yaptırımlara karşın 80 doların altında seyretmesine karşın üretim kesintisi kararı sonrasında 3 Nisan’da varil başı 85 dolara çıktı.

Üretim kesintisi kararı nedeniyle, bu yılın ilk çeyreğinde “ılımlı bir arz fazlalığı” yaşanan petrol piyasalarında yılın ikinci yarısında Çin’deki talep toparlanmasına da bağlı olarak tedarik açığı oluşma ihtimali arttı.

Talep büyümesinin kısmen Kuzey ve Güney Amerika’da petrol üretiminin günlük 1,7 milyon varil artmasıyla dengelenmesi beklenirken, Brent petrolün varil fiyatının bu yıl 85 dolar seviyesinde seyredeceği ve sonrasında düşüşe geçeceği öngörülüyor.

Söz konusu petrol üretim kesintisi kararının petrol fiyatlarında kısa vadeli tesir yapacağı kestirim ediliyor.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın başı çektiği OPEC+ kümesi, pazartesi yapılan 48. Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) Toplantısı’nda ekimden bu yana devam eden günlük 2 milyon varillik üretim kesintisine ilaveten birtakım ülkelerin mayıs itibarıyla günlük yaklaşık 1,6 milyon varil düzeyinde istekli kesinti yapma kararı aldığını teyit etti.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, petrol üretiminde mayıstan itibaren Suudi Arabistan’ın günlük 500 bin varil, Irak’ın 211 bin varil, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 144 bin varil, Kuveyt’in 128 bin varil, Kazakistan’ın 78 bin varil, Cezayir’in 48 bin varil, Umman’ın 40 bin varil ve Gabon’un 8 bin varil kesinti yapacağı belirtildi. Rusya’nın ise şubatta açıkladığı günlük 500 bin varil üretim kesintisi kararını yıl sonuna kadar uzattığı kaydedildi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.