Fed/ Bullard: Petroldeki artış Fed’in işini daha sıkıntı hale getirebilir

Louis Federal Rezerv Bankası Lideri James Bullard, OPEC’in üretimi kısma kararının beklenmedik olduğunu ve petrol fiyatlarındaki artışın Fed’in enflasyonu düşürme işini daha sıkıntı hale getirebileceğini söyledi.

Pazartesi günü Bloomberg Television’da yaptığı röportajda “Bu bir sürprizdi. Kalıcı bir tesirinin olup olmayacağı bence ucu açık bir soru” dedi.

Bullard “Petrol fiyatları dalgalanıyor. Tam olarak takip etmek sıkıntı. Bunların bir kısmı enflasyonu besleyebilir ve işimizi biraz daha zorlaştırabilir” dedi.

Ham petrol vadeli işlemleri, OPEC+’ın pazar günü üretimi günlük 1 milyon varilden fazla azaltacağını açıklamasının akabinde keskin bir halde yükseldi.

Değişimin potansiyel kıymetini kabul etmekle birlikte Bullard, bu yıl petrol fiyatlarındaki artışın, daha fazla güç talebine yönelik ekonomik görünümüyle dengeli olduğunu da söyledi.

Bullard “Çin’in 2023’ün ilk yarısında beklenenden daha erken geri gelmesi ve Avrupa’nın resesyondan kaçmasıyla petrol fiyatlarının biraz daha yüksek olmasını beklerdim ve ABD’deki güçlü bilgiler, bunların hepsi petrol piyasası için epey yükseliş faktörleri” dedi.

Bullard bu yıl para siyasetini oylamayacak.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.