Fed/Bullard: OPEC+’nın Fed’e tesiri açık bir soru işareti

St. Louis Fed Lideri James Bullard, OPEC+’nın üretimi kısma kararının beklenmedik olduğunu, buna rağmen daha yüksek petrol fiyatlarının ABD para siyaseti için ne manaya geleceğinin şimdi net olmadığını söyledi.

Bloomberg’e verdiği röportajında Bullard “OPEC +’nın kararı sürprizdi. Kalıcı bir tesirinin olup olmayacağı ise açık bir soru işareti. Petrol fiyatları dalgalanıyor. Tam olarak takip etmek güç. Bu hareketin bir kısmı enflasyonu besleyebilir ve işimizi biraz daha zorlaştırabilir” diye konuştu.

Bullard bu yıl FOMC para siyaseti toplantısında oy hakkına sahip değil.

OPEC’in Pazar günü üretimi günde 1 milyon varilden fazla azaltacağını açıklamasının akabinde ham petrol vadeli işlemleri yüzde 6,6 ile neredeyse bir yılın en yüksek düzeyini gördü.

Fed yetkilileri, bankacılık dalındaki son çalkantıya karşın geçen ay faiz oranlarını çeyrek puan artırmış, medyan projeksiyonlarında bu yıl bu büyüklükte bir artış daha beklediklerini bildirmişlerdi.

Bullard geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasında faizlerin yüzde 5,625’te tepe yapmasını beklediğini söylemişti. Fed’in bir sonraki toplantısı 2-3 Mayıs’ta yapacak.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.