Exxon’dan 2022’de rekor kâr

ExxonMobil, 2022’nin Ekim-Aralık periyoduna ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna göre, şirketin kârı geçen yılın son çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla yaklaşık yüzde 44 artarak 12,8 milyar dolara yükseldi.

ExxonMobil’in kârı 2022 yılı genelinde ise bir evvelki yıla kıyasla iki katına çıkarak 55,7 milyar dolara yükseldi. Şirketin kârı 2021’de 23 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

ABD’li güç şirketinin kârı geçen yıl güç fiyatlarındaki artışın da tesiriyle rekor düzeye ulaştı.

ExxonMobil’in geçen yıl elde ettiği kâr, daha evvel petrol fiyatlarının varil başına 150 dolara yaklaştığı 2008’de kaydettiği 45,2 milyar dolarlık yıllık kâr rekorunu da aştı.

ExxonMobil CEO’su Darren Woods, şirketin finansal sonuçlarına ait, “Sonuçlarımız olumlu bir piyasadan açıkça yarar sağlarken, salgın öncesinde ve sırasında yaptığımız konjonktür tersi yatırımlar, ekonomiler toparlanmaya başlarken ve arzlar daralırken insanların muhtaçlık duyduğu güç ve eserleri sağladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya genelinde petrol ve doğal gaz fiyatları, geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş ve global iktisatların salgın sonrası gelen toparlanmayla artan talepleri sonucu artış göstermişti.

ABD’de akaryakıtın ortalama fiyatı, geçen yıl artan petrol fiyatlarının tesiriyle ilk kez galon başına 5 dolara yükselmişti. ABD Lideri Joe Biden, petrol şirketlerini Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaştan kâr sağlamakla suçlamıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.