Erdoğan: 58 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfedildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 3 saat 40 dakika süren Kabine toplantısının akabinde değerli açıklamalar yaptı.

Erdoğan EYT ile ilgili düzenlemenin yakında tamamlanacağını belirterek “Arzumuz yılbaşından evvel bu sıkıntıyı gündemimizden çıkarmak” dedi.

Erdoğan Fatih Sondaj gemisinin Çaycuma-1 sondajında 58 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz rezervi keşfettiğini belirterek “Böylece Karadeniz’deki gaz rezervimiz Çaycuma-1deki yeni keşfimizle birlikte 170 milyar metreküp artarak toplam 710 milyar metreküpe ulaştı. Karadeniz’de keşfettiğimiz doğalgazın bugünkü sayıyla milletlerarası piyasalardaki karşılığı 1 trilyon doları bulmaktadır.

Hazar’ın, Akdeniz’in, Orta Doğu’nun güçte merkez noktasının Türkiye olmasını sağlamakta kararlıyız. Özel ve kamu günlük yurt içi petrol üretimimiz bugün prestijiyle 80 bin varile ulaştı. Önümüzdeki yıl üretimimizi 100 bin varile çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Tek haneli enflasyon mesajı

Erdoğan konuşmasında ülkeyi yine tek haneli enflasyon sayılarına kavuşturmak istediklerini belirterek “amacımız 2024’te ülkemizi tekrar tek haneli enflasyon sayılarına kavuşturmaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan girdi maliyetlerindeki artışların üstünde fiyatlamalar yaparak fırsatçılık peşinde koşanları affetmeyeceklerini söyledi.

Erdoğan şu açıklamaları yaptı;

“Yıl içindeki gelişmeler sonucunda Temmuz ayında minimum fiyatı 5 bin 500 lira düzeyine çıkarttık. Artık 8 bin 507 lira olarak ilan ettik. Taban fiyat evvelki yıla göre yüzde 200, yılbaşına göre yüzde 100 oranında yükseldi. Net minimum fiyat 2021’e göre 3 kat, yılbaşına göre 2 kat artmış oldu. Minimum fiyata kişi başına verdiğimiz devlet katkısını da 250 liraya çıkardık.

Geçtiğimiz yıl alınan gelir ve damga vergilerini kaldırmıştık. Hedefimiz taban fiyatın patrona maliyetini azaltarak, yaptığımız yüksek oranlı artışların istihdamda aksiliğe yol açmamasıdır.

Memur ve emeklilere artırım mesajı

Ülkemizin çıkarını, zenginliğini çalışanlar başta olmak üzere milletimizin her kısmına yansıtmakta kararlıyız. Taban fiyatı belirlerken, toplumsal yardımlar, işletmelere verdiğimiz kredi paketlerinde bu anlayışla hareket ediyoruz. İnşallah memur ve emekli maaş artışlarını da bu anlayışla yapacağız.

Çalışanlarımızın emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. İnşallah bu sıkıntıyı de yılbaşından evvel dileğimiz gündemden çıkartmaktır.

Girdi maliyetlerin artışların üstünde yapan fırsatçılık yapanları asla müsaade etmeyeceğiz. Bu türel olduğu kadar ahlaki tabanda de yürütülmek durumundadır. Mal ve hizmetlerin üzerinde çok artışlar yapılması, kısa vadede kazandırıyor üzere gözükse de orta ve uzun vadede kaybettirecek yaklaşımdır.

Tarım Kredi Kooperatiflerinde indirim

Gübre ve yem fiyatlarını Nisan sonuna kadar sabitliyoruz. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri birtakım kimyevi gübre çeşitlerinde yüzde 13’e varan, karma yemde de yüzde 5’e varan indirim yapacak.

Tarım Kredi’nin toplam 2 bin 170 hizmet noktasında 600 çeşit eser (temel muhtaçlık maddeleri) en ucuz fiyatla satışa sunulacak.”

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.