EPDK şura kararları

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), petrol piyasası faaliyetlerine ait 2023’te uygulanacak gelir hissesi bedellerine dair heyet kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, akaryakıt çeşitleri ve akaryakıt çeşitleri ile harmanlamak üzere temin edilen etanol, motorin ve biyodizel tipleri, gazyağı, havacılık yakıtları, yakıt nafta, damıtık denizcilik yakıtları için metreküp başına 15,96 lira olarak belirlendi. Gelir hissesi bedelleri artık denizcilik yakıtları ve fuel oil için ton başına 16,96 lira oldu.

Söz konusu karar bugün prestijiyle yürürlüğe girecek.

Ayrıca, EPDK, Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) piyasasında 2023 için gelir hissesi bedelini ton başına 35,67 lira olarak belirledi.

Doğal gaz abone ilişki bedelinde üst hudut belirlendi

EPDK tarafından Doğal Gaz Dağıtım Kesimi İlişki ve Hizmet Bedellerine ait Metot ve Esaslar’da yer verilen bedellerin belirlenmesine ait karar alındı.

Bu kapsamda, doğal gaz dağıtım şirketlerinin 2023 yılı için uygulayacağı abone ilişki bedelinde üst hudut 2 bin 135 TL oldu. İç tesisat işlem bedelleri 889 lira olarak belirlenirken, temas garanti bedelleri yapılan ilişki tipine bağlı olarak 1199 TL olacak.

Karar, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.