Dönmez: Referans gaz fiyatı belirleyen merkez olmak istiyoruz

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İstanbul’da düzenlenen “Türkiye 2023 Tepesi ve Para Sohbetleri’ne” çevrim içi katılarak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Yerli gazı 2023’te Türk milletiyle buluşturmanın heyecanı içerisinde olduklarını ve Faz-1 kapsamında 10 kuyudan 9’unun sondajını tamamladıklarını kaydeden Dönmez “Denizden gelecek gazı ayrıştıracak Filyos Kara Gaz Sürece Tesisimizin yüzde 85’i tamamlandı. Deniz altındaki boru çizgisini biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda tamamlamıştık. Sakarya Gaz Alanı’nda arı üzere, gece gündüz demeden çalışan bir ekip var. İnşallah Sakarya Gaz Alanı, keşiften ilk üretime kadar dünyanın en süratli yapılan deniz saha geliştirme projesi olacak.” diye konuştu.

Bakan Dönmez, Silivri Doğal Gaz Depolama tesisinin 4,6 milyar metreküplük genişletme fazının tamamlandığını söz ederek, “İnşallah önümüzdeki hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın iştirakleriyle açılışını gerçekleştireceğiz. Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisimizin genişletme fazı devam ediyor. 2 kara, 2 deniz toplam 4 LNG tesisini devreye aldık. Saros FSRU tesisimizin inşası devam ediyor. Onu da, inşallah, yakın vakitte hizmete alacağız. Bor Karbür tesisimiz tamamlandı yakın vakitte açılışını gerçekleştireceğiz. Ferrobor tesisimizin temelini attık. Lityum üretecek iki fabrikamızın temelini yakında atacağız.” dedi.

– “Amacımız gaz ticaret merkezi haline gelmek”

Dönmez, Türkiye’nin denizlerinde gaz arama ve sondajlarının büyük bir kısmını kendi insan kaynağıyla, ekipmanlarıyla ve yerli teknolojisiyle yaptığına dikkati çekerek “Daha evvel milletlerarası iştirakler yoluyla kazdığımız kuyularımızın yerini artık mühendislerimiz belirliyor, datalarını mühendislerimiz yorumluyor ve sondaj yapılacak bölgenin kararını mühendislerimiz veriyor.” tabirini kullandı.

Türkiye’nin gaz merkezine dönüşmesine ait de doğal gazın üretilmesi, ithal edilmesi, ticaretinin yapılabilmesi ve ihraç edilebilmesi için kâfi altyapıya, teknik donanıma, milletlerarası bilgi ve birikime sahip bulunduğunu aktaran Dönmez “Amacımız bölgesinde ve dünyada referans gaz fiyatının belirlendiği gaz ticaret merkezi haline gelmek. İnşallah bu husustaki yol haritamızı yıl sonuna hakikat netleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, elektrikte şurası gücün 100 bin megavat hududunu aştığını aktararak, Fatih, Yavuz, Yasal ve Abdülhamid Han sondaj gemileriyle dünyanın en ileri sondaj filosunun kurulduğunu lisana getirdi.

Nükleer güç alanında ise Türkiye’nin öteki ülkelere mühendislik ve danışmanlık ihraç eden bir düzeye ulaştığını kaydeden Dönmez, “İnşallah Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Türkiye’yi yeni bir güç kaynağıyla tanıştırmayı hedefliyoruz. Dahası buradan elde ettiğimiz know-how ve deneyimle yeni santraller yapmayı, ilerleyen periyotta ise dizaynından işletimine kadar yerli nükleer santralimizi hayata geçirmek istiyoruz.” dedi.

– Türkiye Petrollerinin günlük üretiminde hedef 100 bin varil

Karada petrol arama ve üretimine sürat verildiğini, Gabar’da Şehit Esma Çevik Alanında günlük yaklaşık 5 bin varillik üretime başlandığını ve Adana’da Çukurova Alanında 8 milyon varil pahasında keşif yapıldığını vurgulayan Dönmez, Türkiye Petrolleri’nin günlük yurt içi üretiminin gelecek 1-2 yıl içinde 100 bin varil düzeylerine getirilmesinin hedeflendiğini lisana getirdi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.