Deutsche Bank/Ünlü: Bu sakinlik evvelki krizlerden çok daha büyük

Bloomberg HT yayınına konuk olan Deutsche Bank, Avrupa Bölgesi Başyatırım Sorumlusu Zeynep Öztürk Ünlü, global iktisatta beklenen sakinliğin piyasalara olan tesirini değerlendirdi.

Deutsche Bank analistleri, 2023 yılı için yayımladıkları “Yatırım Görünümü Analizi”nde, Avrupa ve ABD’de ekonomik sakinliğin olacağını ve bu sebeple global iktisatta “iyimser ama temkinli” olduklarını belirtti.

“Yaşadığımız sakinlik evvelki krizlerden çok daha büyük”

“2023 yılı Yatırım Görünümü Analizi”ndeki kestirimlere değinen Ünlü, global iktisattaki yavaşlamanın, sermaye piyasaları ve likidite üzerinde vakit içinde negatif tesirlerinin olacağını lisana getirdi. Ünlü ayrıyeten, içinde bulunduğumuz sakinliğin evvelki dönemsel krizlerden “çok daha büyük” olduğunu söyledi.

Analizde, Çin iktisadının 2023’te sürat kazanacağını öngören Deutsche Bank, önümüzdeki yıl Çin’deki tedarik zincirinin de yoluna gireceğini varsayım ediyor. Ama öbür taraftan, Çin’de Kovid-19 salgınına karşı uygulanan sıfır olay siyaseti kısıtlamalarının önümüzdeki 3-4 ay boyunca devam etmesi durumunda, yatırımcıların Asya piyasalarında nasıl fiyatlamalar yapacağı da büyük merak konusu haline geldi.

“Çin iktisadı 2023’te sürat kazanacak”

Çin’de uygulanan sıfır hadise siyasetinin ABD ve AB’deki daralmayı etkilediğini söyleyen Ünlü, Çin’in önümüzdeki 6 ila 9 ay içerisinde yavaş yavaş açılacağını öngördüklerini belirtti. Ünlü, Çin iktisadı hakkında şu sözleri kullandı:

“Son devirde Çin hükümetinin ekonomiyi düzeltmeye yönelik yapacağı yatırımların hakikat tarafa gittiğini gözlemliyoruz. Bilhassa geçtiğimiz hafta gayrimenkul bölümü üzerinde hazırladıkları 16 unsurluk bir paket vardı. Burada piyasayı desteklemek üzere çok önemli kararlar aldılar ve bunun piyasalarda olumlu bir tesiri oldu. Piyasa, geçtiğimiz pazartesi günü Çin sermaye şurasının açıkladığı gayrimenkul şirketlerinin sermaye artırımları üzerinden refinansman yapma planını müspet karşıladı. Çin’in olağana dönmesi uzun soluklu bir seyahat olacakmış üzere gözüküyor. 2023’ün ortasında ve sonlarına hakikat Çin’den yavaş yavaş daha olumlu haberlerin geleceğini düşünüyoruz.”

“Altın fiyatlarının 2023’teki gidişatı dolara bağlı”

Rusya-Ukrayna savaşının emtia fiyatları üzerindeki tesirine de değinen Ünlü, savaşın bilhassa güç olmak üzere çeşitli emtialar üzerinde çok büyük tesirinin olduğunu söyledi.

“Hükümetlerin ve güç şirketlerinin 9 ay boyunca yaşadığı deneyimde, güce bağımlı olan ülkelerin kendilerini nasıl yenilemesi gerektiğine dair bilhassa Avrupa Komisyonu’nda çok önemli kararlar alındı.” diyen Ünlü, petrol fiyatlarında talebin eskisi kadar yüksek olmaması kaynaklı çok önemli bir baskı olduğunu söyledi.

Altının, doların son periyotta pahalanması sebebiyle baskılandığını söyleyen Ünlü, doların gidişatının 2023 yılında altın fiyatlarını belirleyeceğini lisana getirdi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.