Çin’den ABD’ye petrol ve tahıl kaçakçılığı suçlaması

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Pekin’de düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD ordusunun 1 Aralık’ta Suriye’nin kuzeyindeki petrol yüklü 54 tankeri Kuzey Irak’taki üslerine transfer ettiği savıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Suriye rejiminin resmi bilgilerine göre, ABD’nin kaçakçılık faaliyetinin ülkede iç savaşın başladığı 2011’den 2022’nin ilk yarısına kadar 100 milyar dolardan fazla kayba yol açtığını söyleyen Cao, “ABD’nin Suriye’de asker bulundurması yasa dışıdır, ABD’nin Suriye’den petrol ve tahıl kaçırması yasa dışıdır, ABD’nin Suriye’ye füze saldırısı düzenlemesi de yasa dışıdır” dedi.

Bazı Suriyelilerin kaçırılan petrol nedeniyle halkın kış aylarında sorun yaşayacağını bildirdiğini öne süren Cao, milletlerarası toplumun duruma seyirci kalmaması, argümanları titizlikle incelemesi gerektiğini lisana getirdi.

“Kendi dilediklerini yapıyorlar”

ABD’nin bir yandan “kurallara dayalı milletlerarası düzeni” savunurken, başka yandan memleketler arası hukuku ve kuralları ihlal etmekle suçlayan Cao, şunları kaydetti:

“ABD, ‘kurallardan’ kelam ettiğinde, genelde sırf kendi çıkarlarına hizmet etmek yahut hegemonyasını sürdürmek için mazeret bulmaya çalışıyor. Fransa’nın eski Washington Büyükelçisi Gerard Araud’un ve pek çoklarının söylediği üzere, ‘Amerikalılar, kendi dilediklerini yapıyorlar, kendi tanımladıkları memleketler arası hukuka ters olsa bile.’ İşte dünyanın geri kalanı bu nizamı bu türlü görüyor.”

5/5 - (1 oy)

Yorumlar kapalı.