Çin başkanından Suudi Arabistan’a kritik ziyaret

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Çin Devlet Lideri Cinping, 7-9 Aralık tarihlerini kapsayan resmi ziyaretinde başşehir Riyad’da düzenlenecek Çin-Arap Ülkeleri Tepesi ile Çin-Körfez İşbirliği Örgütü Tepesi’ne katılacak.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Çinli başkanın, Kral Salman Bin Abdülaziz’in davetiyle ülkeyi ziyaret edeceği doğrulanırken, iki tepe toplantısının, “tüm alanlarda ortak bağları geliştirmeyi, kalkınma ve işbirliği imkanlarını geliştirmenin yollarını ele almayı amaçladığı” kaydedildi.

Şi, 2016’da Riyad’ı ziyaret etmişti

Çin Devlet Lideri Şi, 2016’da Riyad’ı ziyaret etmiş, 2019’da da Veliaht Prens Muhammed Bin Salman ile Pekin’de görüşmüştü.

Şi’nin ziyaretinin, ABD-Suudi Arabistan ilgilerinde tansiyonların olduğu, global stratejisinde yükü Asya-Pasifik’e kaydıran Washigton’ın odağını Orta Doğu’dan çevirdiği bir periyoda denk gelmesi dikkati çekiyor.

ABD Lideri Joe Biden’ın bu yılın başındaki Riyad’a yaptığı ziyaret, bağlantılarında beklenen olumlu havayı sağlayamamış, iki ülke en son Suudi Arabistan ve Rusya öncülüğündeki “OPEC Artı” düzeneğinin 5 Kasım’da petrol üretimini azaltma kararı alması nedeniyle ihtilafa düşmüştü.

ABD Kongresi, petrol fiyatlarını yükseltmeye yönelik bu adıma karşılık Suudi Arabistan’a silah satışının bir yıllığına askıya alınması daveti yapmıştı.

Öte yandan Çin’in, ABD’nin ilgisinin Orta Doğu’dan kaymasıyla ortaya çıkacak ekonomik ve siyasi güç boşluğunu doldurabilecek bir aktör olabileceğine ait yorumlar yapılıyor.

Pekin, son yıllarda Nesil ve Yol Girişi kapsamında bölgede çok sayıda altyapı ve ulaştırma projesi yürütürken, güç kaynaklarına ilgisi artmış durumda.

2004’te Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu ile başlayan çok taraflı diyaloğun bu yıl ilk kez düzenlenecek Çin-Arap Ülkeleri Doruğu ve Çin-Körfez İşbirliği Ülkeleri Tepesi ile yeni bir boyuta taşınacağı öngörülüyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.