Çin akaryakıt fiyatlarını indirdi

Çin, akaryakıt ve motorinin perakende satış fiyatlarında indirime gitti.

Xinhua’nın haberine göre, ülkenin ana ekonomik planlama organı Ulusal Kalkınma ve Islahat Kurulu, akaryakıtın ton fiyatında 480 yuan (68,77 dolar), motorininkinde ise 460 yuan (65,91 dolar) indirim yapıldığını duyurdu.

Komisyon, yaptığı açıklamada, ABD ve Avrupa ülkelerindeki agresif faiz artışlarının global piyasadaki inancı ve talebi olumsuz etkilemesi nedeniyle kısa vadede petrol fiyatlarının daha fazla düşmesini beklediklerini açkıladı.

Ülkenin en büyük üreticileri Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC), Çin Petrokimya Şirketi (SINOPEC) ve Çin Ulusal Denizaşırı Petrol Şirketi’nden (CNOOC), petrol üretimini sürdürüp dağıtımını kolaylaştırarak arz istikrarını sağlamaları istendi.

Çin’de uygulanan petrol fiyatı rejimine göre, düzenleyici kurum olan Ulusal Kalkınma ve Islahat Kurulu, iç piyasadaki perakende petrol fiyatını, memleketler arası fiyatlara göre her 10 iş gününde bir ayarlıyor. İç piyasadaki petrolün varil fiyatının 130 doların üzerine çıkması yahut 40 doların altına düşmesi durumunda fiyata müdahale ediliyor.

5/5 - (1 oy)

Yorumlar kapalı.