Cezayir Avrupa’ya elektrik ihraç etmek için hazırlıklarını sürdürüyor

Cezayir resmi haber ajansına APS’ye göre, Güç Bakanı Arkab, Cezayir’in doğusundaki el-Beyaz vilayetinde doğal gaz ile çalışan bir taşınabilir elektrik istasyonunun açılış merasimine katıldı.

Arkab, burada yaptığı açıklamada, “Cezayir, 25 bin megavat ile elektrik üretiminde değerli bir odak haline geldi. Bu durum, Cezayir’i elektrik üretiminde Akdeniz havzasının önde gelen ülkelerinden biri haline getirdi.” dedi.

Cezayir’in doğal gaz ve yakın gelecekte güneş güç istasyonlarıyla elektrik üretimini artıracağına ve Avrupa’ya bu pak enerjiyi sağlamak için gayretlerini hızlandırdığına dikkati çeken Arkab, “Cezayir, Avrupalı ​​ortaklarıyla bu süreci muvaffakiyete ulaştırmak için şu anda hazırlıklar, çalışmalar ve başka kimi süreçler yürütüyor.” tabirlerini kullandı.

Arkab, ayrıyeten, Cezayir’in Akdeniz’de de doğal gaz arama çalışmaları yürüttüğüne vurgu yaparak, “Ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Sonatrach, Akdeniz havzasında Cezayir karasularında doğal gaz arama faaliyetleri yürütüyor. Sonatrach, geliştirme programı kapsamında yabancı ortaklarla koordineli olarak bu çalışmaları gerçekleştiriyor.” diye konuştu.

Nijerya doğal gazının Avrupa’ya ulaştırılması çalışmalarına da değinen Arkab, Nijerya-Nijer-Cezayir doğal gaz boru çizgisinin tamamlanması sürecinde kıymetli bir kademe kaydedildiğini belirtti.

Arkab, kelam konusu boru çizgisinin Afrika ülkeleri ortasında güç alanında işbirliği için kıymetli bir yapı taşı olduğuna dikkati çekerek, üç ülke ortasında dağılan 4 bin kilometrelik boru sınırının yalnızca bin 800 kilometresinin kaldığını kaydetti.

Yazıyı Oyla
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.