Buğday 3 ayın en tabanından yükselişe geçti

Buğday fiyatları Arjantin’deki kuraklık, ABD’deki toprak şartları üzere tesirlerle 3 aydan fazla bir müddetin tabanından yükselişe geçti.

Küresel tahıl ve yağlı tohum arzı kısıtlı durumda ve önümüzdeki aylarda daha fazla üretim kesintisi fiyatları daha yüksek düzeye taşıyabilir. Bu da besin enflasyonunu daha fazla tetikleyebilir.

JPMorgan Chase & Co.’ya göre; tarım piyasası savaş ve iklim şartlarından kaynaklanan büyük risklerle karşı karşıya ve fiyatlar gelecek yılın başına kadar artmaya devam edebilir.

ABD Tarım Bakanlığı’nın datalarına göre, ABD’de kış buğdayı ölçüsü, bir hafta öncesine göre 2 puan artarak yüzde 34’e yükseldi. Öte yandan Güney yarımkürenin en büyük ihracatçısı olan Avustralya’da yolları yıkıp birtakım demiryolu irtibatlarını da kapatan seller ve şiddetli yağmurların çok sayıda esere ziyan verdiği belirtildi.

Chicago’da buğday 22 Ağustos’tan beri en düşük seviyeyi görmesinin akabinde 2. günde de yükseldi; fakat fiyatlar yılın kazanımlarını silmekten hala çok uzakta değil.

Soya fasulyesi üst üste beşinci günde yükselerek üç haftanın en yükseğine yakın düzeyden işlem görüyor.

Yükselen ham petrol fiyatları da biyoyakıt talebini destekliyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.