Bu hafta global piyasalarda ağır bilgi trafiği takip edilecek

Küresel hisse piyasaları, ABD’de artan resesyon tasaları ve para siyasetlerine ait belirsizliklerin öne çıktığı haftayı karışık seyirle kapatırken, gelecek hafta ABD’de enflasyon başta olmak üzere ağır data gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.

Hafta boyunca ABD’de açıklanan iş gücü piyasası bilgileri varlık fiyatları üzerinde tesirli olurken, geçen hafta OPEC+ ülkelerinin petrol arzında kesintiye gitme kararı alması da piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırdı.

ABD’de dün açıklanan bilgilere göre tarım dışı istihdam martta 236 bin ile beklentilere paralel gerçekleşirken, işsizlik oranı yüzde 3,6’dan 3,5’e geriledi.

Ülkede perşembe günü açıklanan datalara göre ise ilk kez işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 1 Nisan ile biten haftada 228 bine çıkarak beklentileri aştı. Ülkede Mayıs 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına inen JOLTS Açık İş Sayısı verisinin akabinde çarşamba günü de özel bölüm istihdamı öngörüleri karşılayamamıştı.

Enflasyon ve resesyon telaşı ortasında kalan yatırımcıların resesyon tehlikesinin öne çıkmaya başlamasının akabinde inançlı liman arayışının tahvil talebini desteklediği görüldü.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi geçen hafta yüzde 3,26 ile Eylül 2022’den bu yana en düşük seviyeyi görmesinin akabinde, haftayı yaklaşık 7 baz puan düşüşle yüzde 3,41’den tamamladı.

Analistler, ABD’nin tarım dışı istihdam datalarının beklentilere paralel gerçekleşmesiyle, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ay atacağa adımlara ait belirsizliklerin güçlü kalmaya devam ettiğini söyledi.

ABD’de açıklanan makroekonomik bilgilerin enflasyonun hudutlu halde yavaşladığına işaret ettiğini kaydeden analistler, çarşamba günü açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) datalarının yatırımcıların odağında olduğunu söz etti.

Analistler, işgücü piyasasından alınan sinyallerin net olmadığını belirterek, enflasyondaki gidişatın varlık fiyatlarında oynaklığı artırmasının beklendiğini söyledi.

Artan belirsizliklerle, inançlı liman arayışı pahalı metal fiyatlarını da desteklemeye devam ederken, 2.032 dolarla 9 Mart 2022’den bu yana en yüksek düzeyini test eden altının ons fiyatı, haftayı yüzde 1,93 artışla 2.007 dolardan tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı da geçen hafta yüzde 6 değer karıyla haftayı 84,7 dolardan tamamlayarak, yükseliş eğilimini üst üste üçüncü haftaya taşıdı.

Bu hafta global piyasalarda enflasyon bilgileri takip edilecek

10 Nisan ile başlayan haftanın data takviminde, çarşamba günü enflasyon ve FOMC toplantı tutanakları, perşembe günü Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve haftalık işsizlik müracaatları ve cuma günü de perakende satışlar, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı takip edilecek.

Gelecek hafta salı Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ve yatırımcı inanç endeksi, perşembe Almanya’da enflasyon, İngiltere’de sanayi üretimi ve büyüme bilgileri takip edilecek. Pazartesi günü ise tatil nedeniyle bölgede piyasalar kapalı olacak.

10 Nisan ile başlayan haftanın data takviminde, pazartesi Japonya’da ödemeler istikrarı, salı Çin’de TÜFE ve ÜFE, perşembe Çin’de dış ticaret fazlası bilgileri takip edilecek.

Gelecek hafta yurt içinde, ayrıyeten çarşamba perakende satışlar takip edilecek.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.