Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (6 Nisan 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 84,56 dolardan işlem görüyor.

Dün 85,15 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,99 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.36 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,51 azalışla 84,56 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 80,16 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, ABD’de zayıf gelen ekonomik datalar sonrası artan resesyon telaşları tesirli oldu.

ADP Araştırma Enstitüsü bilgilerine göre, ABD’de özel dal istihdamı, martta 145 bin şahısla piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti. Tıpkı devirde yıllık fiyat artışı ise yüzde 7,2’den yüzde 6,9’a geriledi.

ABD’de Tedarik İdare Enstitüsü imalat dışı endeksi de martta aylık bazda 3,9 puan azalışla 51,2’ye düşerek beklentilerin altında kaldı.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin ticari ham petrol ve akaryakıt stoklarında yaşanan azalış ise ülkede talebin güçlü seyrettiği algısıyla fiyatlardaki düşüşü sınırladı.

ABD Güç Enformasyon Yönetimi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 3 milyon 700 bin varil gerilediğini açıkladı. Kelam konusu devirde ABD’nin akaryakıt stokları da 4 milyon 100 bin varil azaldı.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, talep toparlanması beklentileriyle Asyalı petrol tüketicileri için ham petrolün fiyatını üçüncü ayda da yükseltti.

Uzmanlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi üyesi 9 ülkenin sürpriz üretim kesintisi atılımının akabinde gelen bu adımın, bölgede beklenen talep toparlanması dikkate alındığında arz daralması kaygılarının giderek artmasına neden olduğunu tabir ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 84,72 ile 85,04 dolar aralığının direnç, 84,40 ile 84,08 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol cinsleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.
 BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş bedelde değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.