Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (5 Ocak 2023 petrol fiyatları)

Brent petrolün varili, milletlerarası piyasalarda 79 dolardan işlem görüyor.

Dün 82,70 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 77,84 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 1,5 artarak 79 dolar oldu.

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 74 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısıtlı yükselişte, zayıf dolar ve Çin’deki Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin talep görünümünü desteklemesi tesirli oluyor.

ABD dolarının öteki para üniteleri karşısında bedelini ölçen dolar endeksindeki düşüş, dolara endeksli petrolü öbür para ünitelerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getiriyor. Bu durum, alımların artmasını destekliyor ve fiyatların yükselmesine yol açıyor. Lakin dünyanın en büyük iki petrol tüketicisi olan ABD ve Çin’deki kısa vadeli ekonomik göstergelerin dalgalı seyir izlemesi nedeniyle devam eden global resesyon kaygıları fiyatlardaki yükselişi baskılıyor.

ABD’de Tedarik İdare Enstitüsü imalat endeksi, aralıkta bir evvelki aya göre 0,6 puan azalışla 48,4’e inerek arka arda ikinci ay imalat dalında daralma yaşandığını gösterdi.

Ülkede JOLTS açık iş sayısı ise geçen yıl kasımda 10 milyon 458 bine gerilese de piyasa beklentilerinin altında azalış kaydetti.

Dün açıklanan Fed tutanakları, üyelerin enflasyonun kabul edilemez düzeyde yüksek olduğu ve bir mühlet daha faizlerin yüksek kalması gerektiğini düşündüklerini gösterdi.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de ise Covid-19 kısıtlamalarındaki gevşemeye karşın hadiselerde süregelen artış ülkenin ekonomik görünümüne ait tasaları artırıyor.

Çin hükümeti, 2023’ün ilk çeyreğinde rafine petrol eserleri için ihracat kotalarını artırarak, zayıf iç talep beklentilerinin sinyalini verdi.

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile AB üyesi olmayan Şengen ülkeleri, Çin’de Covid-19 hadiselerinin artması nedeniyle koordineli önlemler uygulanması konusunda muahedeye vardı.

Brent petrolde teknik olarak 79,02 ile 79,12 dolar aralığının direnç, 78,73 ile 78,54 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay münasebetiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı kıymet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol tipleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öbür türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş bedelde değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.