Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (4 Ocak 2023 petrol fiyatları)

Brent petrolün varili, milletlerarası piyasalarda 81,81 dolardan işlem görüyor.

Dün 86,66 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,1 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,35 azalarak 81,81 dolar oldu.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 76,59 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, piyasalarda taban kazanan zayıf talep telaşları tesirli oldu.

Dünya ekonomilerinde resesyon beklentileri, Çin’de artan Covid-19 hadise sayıları ve ABD dolarının yine güç kazanması talep tasalarına yol açarak fiyatları aşağı taraflı baskılamaya devam ediyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, pazar günü yaptığı açıklamada, dünya iktisadının büyük kısmı için 2023’ün güç bir yıl olacağı ihtarında bulundu. Georgieva, buna neden olarak ABD, Avrupa Birliği ve Çin üzere 3 büyük iktisattaki yavaşlamayı gösterdi.

Çin’de Covid-19 siyasetindeki ani istikamet değişikliğiyle 2022 sonunda katı denetim önlemlerinin gevşetilmeye başlanmasının akabinde 1,4 milyar nüfuslu ülkede salgın giderek yayılıyor.

Şanghay Ruycin Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve kentin Kovid-19 Müşavere Heyeti üyesi Çın Arcın, Komünist Partinin yayın organı “People’s Daily” gazetesine yaptığı açıklamada, son bir ayda kentte bahar aylarında Omicron hadiselerinin tetiklediği salgından 20-30 kat fazla enfeksiyon görüldüğünün kestirim edildiğini belirtti.

Şanghay’ın güneyindeki Cıciang eyaletinde ise Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi, günlük hadise sayısının 1 milyona ulaştığını ve artışın devam ederek bu ay sonunda zirve noktasına ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

ABD dolarının öteki para üniteleri karşısında bedelini ölçen endeksteki artış da dolara endeksli petrolü başka para ünitelerini kullanan alıcılar için daha kıymetli hale getiriyor. Bu durum alımların azalmasına neden olarak petrol fiyatlarındaki düşüşü destekliyor.

Dün yüzde 1’e yakın değer kazanan dolar endeksi yeni günde 104,3 düzeyinde yatay seyrediyor.

Öte yandan, Rusya’nın, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol ve petrol eseri satışını yasaklaması ise piyasalarda global arz daralması tasalarını besleyerek fiyatların düşüşünü sınırlayan esas ögeler ortasında yer alıyor.

Brent petrolde teknik olarak 81,92 ile 82,44 dolar aralığının direnç, 81,40 ile 80,88 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı kıymet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol cinsleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş bedelde değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.