Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (3 Ocak 2023 petrol fiyatları)

Yılbaşı tatili nedeniyle dün memleketler arası piyasalarda sürece kapalı olan Brent petrolün varili 85,94 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 86 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 85,91 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,03 artarak 85,94 dolar oldu.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 80,34 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki hareketlilikte, piyasalardaki zayıf talep kaygılarına rağmen global arz daralması beklentilerinin güçlü kalması tesirli oldu.

Rusya’nın, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol ve petrol eseri satışını yasaklaması piyasalarda global arz daralması kaygılarını güçlendirerek, fiyatları desteklemeyi sürdürüyor.

Dünya ekonomilerinde resesyon beklentisi ve Çin’de artan Covid-19 hadise sayıları ise petrol fiyatlarındaki üst istikametli ivmelenmeyi kısıtlıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, pazar günü yaptığı açıklamada, dünya iktisadının büyük kısmı için 2023’ün sıkıntı bir yıl olacağı ihtarında bulundu.

Georgieva, buna neden olarak ABD, Avrupa Birliği ve Çin üzere 3 büyük iktisattaki yavaşlamayı gösterdi.

Brent petrolde teknik olarak 86,23 ile 86,67 dolar aralığının direnç, 85,59 ile 84,95 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol çeşitleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş pahada değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.