Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (29 Aralık 2022 petrol fiyatları)

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 83,41 dolardan işlem görüyor.

Dün 85,15 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 83,99 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,7 azalarak 83,41 dolar oldu.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 78,43 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de artan Covid-19 olay sayılarının talep görünümünü olumsuz etkilemesi tesirli oldu.

Ülkede artan olay sayıları, İtalya ve ABD’nin Çin’den gelen yolcular için Covid-19 testini zarurî hale getirmesine neden oldu.

Lombardiya Bölgesi Sıhhat ve Refah İşlerinden Sorumlu Bölge Meclisi Üyesi Guido Berolaso, 26 Aralık’ta Çin’den Milano’ya gelen uçaktaki 92 yolcudan 35’inin olumlu çıktığını, ikinci uçakta ise 120 yolcudan 62’sinin olumlu olduğunu bildirdi.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) ise Çin’den gelen dataların “yeterli ve şeffaf” olmadığı gerekçesiyle bu tedbirin alındığını tabir etti.

Piyasalarda, başta ABD Merkez Bankası olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının para siyasetlerine yönelik belirsizlikler de talep tasalarına yol açarak fiyatları aşağı istikametli baskılıyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında geçen hafta evvelki haftaya göre yaklaşık 1 milyon 300 bin varil düşüş kestirim edildiğini açıkladı. ABD’nin ham petrol stoklarındaki düşüş öngörüsü, ülkede talebin güçlendiği algısıyla fiyatlardaki aşağı taraflı baskıyı kısıtladı.

Öte yandan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılanlara petrol ve petrol eseri satışı yasaklanmıştı. Kelam konusu karar, piyasalarda arz daralması kaygılarını güçlendirerek, fiyatları desteklemeyi sürdürüyor.

Brent petrolde teknik olarak 83,68 ile 83,97 dolar aralığının direnç, 83,22 ile 83,05 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı değer arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol cinsleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öbür türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş kıymette değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.