Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (28 Aralık 2022 petrol fiyatları)

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 84,54 dolardan işlem görüyor.

Dün 86,10 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,68 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,17 azalarak 84,54 dolar oldu.

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 79,31 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısıtlı düşüşte, resesyon beklentilerinin yanı sıra Çin’de artan Covid-19 hadise sayıları ve ABD’de arz tasalarının hafiflemesi tesirli oldu.

Piyasalarda, başta ABD Merkez Bankası olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının para siyasetlerin yönelik belirsizlikler devam ediyor. Dünya ekonomilerinin enflasyon ve resesyon ikilemi ortasında kalması talep telaşlarına yol açarak fiyatları aşağı taraflı baskılıyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in Covid-19 önlemlerini gevşetmesiyle denetimsiz biçimde artan hadise sayıları tasaya neden olmaya başladı.

Ülkede hastanelerin kapasitesinin zorlanmaya başladığına ait haber akışı, iktisadın beklenen müddette olağana dönemeyeceği tarafındaki endişeleri beslerken, talep tasalarını artırarak fiyatların aşağı taraflı seyrini destekliyor.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ABD’de kış fırtınaları nedeniyle kapatılan birtakım güç santrallerinin yine hizmete alınması da arz kaygılarını hafifleterek fiyatları aşağı taraflı baskılıyor.

Öte yandan, Rusya’nın Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılanlara petrol ve petrol eseri satışı yasaklaması ise arz telaşlarını artırarak fiyatları üst istikametli destekliyor.

Dün Putin’in imzaladığı kararnameyle Batılı ülkelerin Rus petrolüne varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulamasına yönelik karşı yaptırım kararı alındı.

Tavan fiyat uygulamasına katılan şahıs ve şirketlere petrol ve petrol eseri satışını yasaklayan kararnameye göre, Rus petrolü alanların mukavelede tavan fiyat yahut alternatif bir tavan fiyat düzeneği kullanmaları halinde sevkiyat gerçekleştirilmeyecek.

Petrol sevkiyatına yönelik yasağın 1 Şubat 2023 prestijiyle yürürlüğe gireceği belirtilen kararnamede, tavan fiyat uygulayanlara petrol sevkiyatının sadece Putin’in özel müsaadesiyle gerçekleştirebileceği vurgulandı.

Kararnameye göre, petrol eserleri sevkiyatına yönelik yasak ise Rus hükümetinin belirleyeceği tarihte yürürlüğe girecek.

Brent petrolde teknik olarak 84,80 ile 85,13 dolar aralığının direnç, 84,47 ile 84,14 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay münasebetiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı kıymet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol çeşitleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.
 BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş pahada değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.