Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (27 Şubat 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda 82,30 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 83,39 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,82 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün yüzde 0,63 azalarak 82,30 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 75,87 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, artan talep tasaları tesirli oldu.

ABD Merkez Bankasının (Fed) kesin faiz oranını beklenenden daha yüksek bir noktada belirleyeceği ve bunun da petrol talebini olumsuz etkileyebileceği tasaları fiyatları aşağı taraflı baskılamaya devam ediyor.

Dünya genelinde enflasyon baskısının yine güçlenmesi risk iştahını olumsuz etkiliyor. ABD’de geçen hafta cuma günü açıklanan ve Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 4,7 artarak beklentileri aştı. Kelam konusu datanın akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in 75 baz puan daha faiz artışına gideceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu gelişmelerin doları öteki para üniteleri karşısında desteklemesiyle dolar endeksi de yaklaşık 2 ayın en yüksek düzeylerinde seyrediyor. Bu durum dolara endeksli petrolü öteki para ünitelerini kullanan alıcılar için daha değerli hale getiriyor ve alımların azalmasına neden olarak petrol fiyatlarındaki düşüşü destekliyor.

Öte yandan, Rusya’nın petrol üretiminde kesintiye gideceği beklentileri ise arz tasalarına yol açarak fiyatlardaki düşüşü sınırlıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, 13 Şubat’ta yaptığı açıklamada, martta petrol üretimini günlük 500 bin varil azaltacaklarını açıklamıştı.

Ancak Rusya’nın martta batı limanlarından petrol ihracatını şubata göre yüzde 25’e kadar azaltmayı planladığına ait haberlerin akabinde uzmanlar, piyasaların günlük 500 bin varillik arz kesintisinden daha derin bir kesintiyle karşı karşıya olduğunu pahalandırıyor.

Brent petrolde teknik olarak 82,47 ile 82,87 dolar aralığının direnç, 82,07 ile 81,67 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol cinsleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öbür türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş pahada değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.