Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (27 Aralık 2022 petrol fiyatları)

Noel tatili nedeniyle dün milletlerarası piyasalarda sürece kapalı olan Brent petrolün varili, 85,17 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 84,70 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,50 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,79 artarak 85,17 dolar oldu.

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 80,22 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Çin’in Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmesiyle talep toparlanması beklentilerini artırması ve ABD’deki kar fırtınalarının güç üretimini olumsuz etkileyeceğine dair kaygılar tesirli oldu.

Çin’in Covid-19 siyasetindeki taraf değişikliğinin yeni bir işareti olarak “A kategorisi salgın hastalık” tarifiyle salgın denetim ve tedbire uygulamalarına son vereceği bildirildi.

Ulusal Sıhhat Komitesi, ülkeye giriş yapan yolcular için karantina koşullarına 8 Ocak’tan itibaren son vereceğini açıkladı. Böylelikle, üç yıl evvel salgının başlamasından bu yana yürürlükte olan bir kuralın kaldırılacağı açıklanmış oldu.

Öte yandan ABD dolarının öteki para üniteleri karşısında pahasını ölçen dolar endeksindeki düşüş de dolara endeksli petrolü öbür para ünitelerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getirdi. Bu durum alımların artmasını destekledi ve fiyatların yükselmesine yol açtı.

ABD’de ülke çapında kar fırtınasından ölenlerin sayısı 48’ye yükseldi. Milyonlarca kişi kar fırtınası nedeniyle elektriksiz kaldı. ABD’deki kar fırtınalarından kaynaklanan arz kesintisine ait tasalar petrolde alımları destekledi. Lakin ABD’de havanın bu hafta düzeleceği ve fiyatlardaki yükselişin kısıtlı kalacağı iddia ediliyor.

ABD’de, 21 Aralık’ta ulusal ve yerel hava raporlama kurumları, “nesilde bir kez görülebilecek” şiddette soğuk ve karlı hava kaideleri konusunda ikazda bulunmuştu.

Bu ortada Rusya’nın tavan fiyat uygulamalarına karşılık ham petrol arzını düşürebileceğine yönelik haber akışı arz telaşlarını artırarak fiyatlarda üst taraflı ivmelenmeyi destekliyor.

Brent petrolde teknik olarak 85,37 ile 85,52 dolar aralığının direnç, 85,02 ile 84,82 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı değer arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol cinsleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.
 BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öbür türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş bedelde değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.