Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (24 Ocak 2023 petrol fiyatları)

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 87,97 dolardan işlem görüyor.

Dün 89,09 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 88,19 dolar düzeyinde tamamladı.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 81,53 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, ABD iktisadının yavaşlayacağına dair kaygılar ve ülkede ham petrol talebinde düşüş olduğu tarafındaki algı tesirli oldu.

STOKLARDAKİ ARTIŞ TALEBİN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR

Piyasalar bugün ABD’den gelecek ham petrol stok varsayımını bekliyor. Stoklardaki artış ya da azalış piyasa oyuncularına ülkede petrole olan talebe ait bilgi veriyor. Varsayımın akabinde yarın da ABD Güç Enformasyon Yönetimi’nin (EIA) resmi dataları açıklanacak.

Geçen hafta açıklanan EIA bilgilerine göre ABD’nin ticari ham petrol stokları, yaklaşık 8,4 milyon varil artmıştı. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin ticari ham petrol ve akaryakıt stoklarındaki artış, talebin düştüğüne işaret ederek fiyatlar üzerinde baskı kuruyor. Bu hafta açıklanacak bilgilerin de stoklarda artış olduğuna işaret edeceği beklentisi var.

Çin’de Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılması ve milletlerarası seyahate tekrar müsaade verilmesiyle petrol talebinin artacağı beklentisi fiyat düşüşünü kısıtlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 88,09 ile 88,30 dolar aralığının direnç, 87,88 ile 87,67 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay münasebetiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı kıymet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol tipleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.
 BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öbür türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş pahada değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.