Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (24 Mart 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda 76,18 dolardan işlem görüyor.

Dün 77,44 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 75,91 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,35 artışla 76,18 dolar oldu. Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 70,25 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyon üssüne İHA saldırısının akabinde yükselen tansiyonun bölgede arz kesintisine neden olabileceğine yönelik telaşların artırması tesirli oldu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), dün yerel saatle 13.30 sularında bir intihar insansız hava aracının (İHA) DEAŞ ile uğraş koalisyonuna ilişkin bir bakım tesisini vurduğunu duyurdu.

Pentagon, İran’a ilişkin bir intihar İHA’sıyla Suriye’nin Haseke vilayetinde DEAŞ ile gayret koalisyonuna ilişkin bir tesise akın düzenlediğini, hücumda 1 kontratlı işçinin öldüğünü, 1 kontratlı işçi ile 5 ABD askerinin yaralandığını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise ABD Lideri Joe Biden’ın talimatıyla, ABD Merkez Komutanlığı kuvvetlerine, İran İhtilal Muhafızları Ordusu (DMO) ile bağlı kümelerin kullandığı tesislere hava atakları yapılması yetkisi verdiğini kaydederek, “Bu akın, bugünkü akının yanı sıra, DMO ile bağlı kümeler tarafından Suriye’deki Koalisyon kuvvetlerine yönelik son devirde gerçekleştirilen bir dizi atağa cevap olarak gerçekleştirildi.” tabirlerini kullandı.

ABD’nin saldırısı, ABD-İran münasebetlerinde tırmanan tansiyonun bölgenin ham petrol arzını kesintiye uğratabileceğine yönelik kaygılara neden olarak petrol fiyatlarını destekledi.

ABD Güç Bakanı Jennifer Granholm’un ülkenin stratejik petrol rezervini yine doldurmanın yıllar alabileceğine yönelik açıklamaları ise fiyatları baskılayan bir öge oldu.

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, Granholm, bu yılki düşük petrol fiyatlarından faydalanmanın kendileri için güç olacağını açıkladı. Kelam konusu açıklamalar, kısa vadede petrol piyasalarında daha az alım olacağı değerlendirmelerine yol açarak fiyatlardaki yükselişi kısıtladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin 3 Nisan’da gerçekleştirileceği toplantı öncesi piyasalarda devam eden belirsizlik de fiyatlarda dalgalanmalara neden oluyor.

OPEC+ kümesinin mevcut üretim siyasetine devam edeceği değerlendirilirken, uzmanlar, son 15 ayın en düşük düzeylerine kadar gerileyen petrol fiyatlarının bu hafta yüzde 3 ila yüzde 5 ortasında artış gösterebileceğini kestirim ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 77,20 ile 78,48 dolar aralığının direnç, 74,88 ile 73,84 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay münasebetiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol cinsleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş pahada değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.