Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (21 Şubat 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda 83,21 dolardan işlem görüyor.

Dün 84,30 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,07 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.44 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,02 azalarak 83,21 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 76,61 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek devir para siyasetine ait belirsizlikler ve doların değer kazanması tesirli oldu.

Dünya genelinde güçlenen enflasyon telaşları merkez bankalarının “şahin politikalarını” ne kadar sürdüreceğine ait soru işaretlerini artırıyor.

Uzmanlar, enflasyonist baskıların artmasıyla Fed yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinde “şahin tutumlarını” sertleştirdiğine dikkati çekerek, Fed’in yarın açıklanacak toplantı tutanaklarının gelecek periyot para siyaseti adımlarına ait kıymetli ipuçları vermesinin beklendiğini tabir etti.

Bankanın “şahin tutumunu” sürdüreceğine ait beklentiler, talep kaygılarını artırarak fiyatların düşüşüne neden oldu.

Söz konusu gelişmelerle artan dolar bedeli de dolara endeksli petrolü başka para ünitelerini kullanan alıcılar için daha değerli hale getiriyor. Bu durum alımların azalmasına neden olarak petrol fiyatlarında düşüşe yol açıyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de petrol talebinin güçleneceğine yönelik beklentiler ise fiyatlardaki düşüşü kısıtladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Memleketler arası Güç Ajansı geçen hafta yayımlanan aylık petrol piyasası raporlarında, bu yıl global petrol talebindeki artış öngörülerini artırmış ve bu artışın değerli bir kısmının Çin’den kaynaklanacağını belirtmişti.

Brent petrolde teknik olarak 83,69 ile 84,50 dolar aralığının direnç, 82,88 ile 82,07 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı kıymet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol çeşitleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.
 BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş kıymette değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.