Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (2 Şubat 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili, milletlerarası piyasalarda 83,20 dolardan işlem görüyor.

Dün günü 82,84 dolar düzeyinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.36 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,43 artarak 83,20 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 76,84 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, gerileyen dolar ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin üretim siyasetini müdafaa kararı tesirli oluyor.

FED LİDERİ POWELL: DEZENFLASYONİST SÜREÇ BAŞLADI

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, dün yaptığı açıklamada ilk defa dezenflasyonist sürecin başladığını söylerken, şimdiye kadarki süratli sıkılaşmanın tam tesirlerinin şimdi hissedilmediğini lisana getirdi.

Powell’in açıklamalarının akabinde, ABD dolarının öbür para üniteleri karşısında kıymetini ölçen dolar endeksinde yaşanan düşüş, dolara endeksli petrolü başka para ünitelerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getiriyor. Bu durum alımların artmasına ve petrol fiyatlarında yükselişe neden oluyor.

OPEC+ kümesinin, dün gerçekleşen Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nin (JMMC) 47’nci toplantısında 5 Ekim 2022’de aldığı “2023’ün sonuna kadar üretimi günlük 2 milyon varil azaltma kararını” sürdüreceğini duyurması da fiyatları destekliyor.

Ayrıca, 5 Şubat’ta yürürlüğe girecek Rus rafine petrol eserlerine yönelik AB ambargosu da arz kaygılarını tetikleyerek fiyatların üst taraflı hareketini desteklemeyi sürdürüyor.

AB ülkeleri, Rus rafineri petrol eserlerinden dizelin variline 100 dolar, sıvı yakıtın variline 45 dolar tavan fiyat uygulanmasını da kıymetlendiriyor.

Öte yandan, ABD’nin ticari ham petrol ve akaryakıt stoklarında yaşanan artış, talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatların üst taraflı hareketini kısıtlıyor.

ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 4 milyon 100 bin varil artarak 452 milyon 700 bin varile yükseldiğini açıkladı.

Söz konusu devirde ABD’nin akaryakıt stokları da 2 milyon 600 bin varil arttı ve toplamda 234 milyon 600 bin varil oldu.

Brent petrolde teknik olarak 85,25 ile 87,65 dolar aralığının direnç, 81,41 ile 79,97 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı değer arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol çeşitleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.
 BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş pahada değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.