Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (18 Ocak 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili, milletlerarası piyasalarda 86,78 dolardan işlem görüyor.

Dün 85,92 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 86,82 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.28 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1 artarak 86,78 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 81,41 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, sıkı Kovid-19 önlemlerinin kaldırıldığı Çin’de ekonomik aktivitenin ve petrol talebinin artacağına dair optimistlik tesirli oldu.

Dün İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Çin’in iktisattan sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu Hı, Kovid-19 önlemlerinin kaldırılmasının akabinde ülkede ömrün ve üretimin olağan seyrine döndüğünü vurgulayarak, Çin iktisadı için 2023’te optimist bir tablo çizdi.

Liu, yeni yılda ithalatın, kurumsal yatırımların ve hane halkı harcamalarının artacağını öngördüklerini belirtirken, Çin’in dışa açılma siyasetini ve piyasa iktisadı anlayışını sürdüreceğini de söz etti.

Dün açıklanan bilgilere göre, Çin iktisadı 2022’de yüzde 3 ile 1976’dan bu yana en düşük ikinci yıllık büyümeyi kaydetti ve yaklaşık yüzde 5,5 seviyesindeki hükümet gayesinin altında kaldı.

Ancak ülkede sanayi üretimi aralıkta yıllık yüzde 1,3 artarak beklentileri aşarken, tıpkı devirde perakende satışlar yüzde 1,8 ile varsayımlardan daha az düşüş gösterdi.

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bu yıl için global petrol talebine yönelik artış öngörüsünü sabit tuttu. OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna göre, global petrol talebinin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 2 milyon 220 bin varil artarak yaklaşık 101 milyon 770 bin varile ulaşması bekleniyor.

Bu artışta, Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırıldığı Çin’de beklenen ekonomik toparlanmanın tesirli olacağı bedellendiriliyor.

Uluslararası Güç Ajansının petrol piyasasına ait bilgileri bugün yayımlanacak.

Brent petrolde teknik olarak 87,16 ile 87,66 dolar aralığının direnç, 86,66 ile 86,16 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı değer arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol çeşitleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş kıymette değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.