Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (15 Aralık 2022 petrol fiyatları)

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 82,12 dolardan işlem görüyor.

Dün 83,15 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,70 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,70 azalarak 82,12 dolar oldu.

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 76,63 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, global merkez bankalarının daha fazla faiz artırımına gitme mümkünlüğünün talep tasalarını tetiklemesi tesirli oldu.

ABD’DE TİCARİ HAM PETROL STOKLARI ARTTI

ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC), dün yılın son toplantısında siyaset faizini 50 baz puan artırarak 15 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltti. Fed’in dünkü faiz kararının akabinde gözler bugün Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının toplantılarından çıkacak kararlara çevrildi.

Fed Lideri Jerome Powell, Fed’in siyaset faizini 50 baz puan artırmasının akabinde düzenlediği basın toplantısında, enflasyonda gerilemeye ait daha net ispatlar görülmesi gerektiğini söz etti.

Fed’in kararı ve açıklamaları, doların pahasının artacağına ve petrol talebini olumsuz etkileyeceğine yönelik beklentileri yükseltti.

ABD’nin ticari ham petrol ve akaryakıt stoklarında yaşanan artışlar da talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatları baskılayan bir öge oldu.

ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 10 milyon 200 bin varil artarak 424 milyon 100 bin varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 3 milyon 913 bin varil azalacağı tarafındaydı.

Söz konusu devirde, ABD’nin akaryakıt stokları ise 4 milyon 500 bin varil arttı ve 223 milyon 600 bin varil olarak kaydedildi.

Öte yandan, Kanadalı TC Energy Corp, Kanada’dan ABD’ye günlük 600 bin varilden fazla petrol taşıyan Keystone boru sınırının bir kısmındaki faaliyetlerin tekrar başlayacağını açıkladı. Boru sınırında 14 bin varilden daha fazla ölçüde bir petrol sızıntısı yaşanması, tüm boru çizgisinin bir haftadır kapanmasına neden olmuştu.

Brent petrolde teknik olarak 82,26 ile 82,35 dolar aralığının direnç, 82,04 ile 81,91 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay münasebetiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı kıymet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol tipleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.
 BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

SPK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon başka türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş pahada değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.