Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (13 Aralık 2022 petrol fiyatları)

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 79,07 dolardan işlem görüyor.

Dün 78,59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 77,99 dolar düzeyinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 1,38 artarak 79,07 dolar oldu.

Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 74,11 dolardan alıcı buldu.

PETROL BORU SINIRINDA SIZINTI

Fiyatlardaki yükselişte, Keystone boru çizgisinin kapalı kalması ve dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi ABD’de arz telaşlarına yol açması tesirli oldu.

Kanada’dan ABD’ye günlük 600 bin varilden fazla petrol taşıyan ve sızıntı nedeniyle geçen hafta durdurulan Keystone boru çizgisinin tekrar ne vakit faaliyete geçeceği belirsizliğini koruyor.

Arzın sekteye uğramasının ülkede ham petrol stoklarında düşüşe neden olacağı bedellendiriliyor.

Dünyanın ikinci en büyük ham petrol tüketicisi Çin’de hükümet Covid-19 önlemlerini gevşetmeye devam edeceği sinyali verirken, ülkede günlük yeni olay sayısı 8 binin altına geriledi.

Çin’de son olarak Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin yeni bir işareti olarak, ülke içi seyahat etmek için mecburî olan “mobil seyahat kartı” uygulaması bugün prestijiyle yürürlükten kaldırıldı. Bu gelişmeler, ülkede petrol talebinin artacağı beklentilerini güçlendirerek fiyatları üst istikametli destekledi.

ABD Merkez Bankası’nın yarınki faiz kararı öncesi global petrol talebine ait piyasalarda oluşan belirsizlik ise fiyatlar üzerinde tesirli olmaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 79,23 ile 79,44 dolar aralığının direnç, 79,02 ile 78,81 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı değer arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol tipleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş pahada değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.