Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (12 Ocak 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar?

Brent petrolün varili, memleketler arası piyasalarda 82,77 dolardan işlem görüyor.

Dün 83,17 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,67 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa göre yüzde 0,12 artarak 82,77 dolar oldu. Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 74,48 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısıtlı yükselişte, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de Covid-19 önlemlerinin büyük çoğunluğunun kaldırılmasıyla ekonomik aktivitenin ve petrol talebinin artacağı beklentileri tesirli oldu.

Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesinin akabinde ülkede nüfusun ağır olduğu çok sayıda kent ve eyalette salgın dalgasının, ulaşılması beklenen ilk “tepe noktası”nı geride bıraktığı iddia ediliyor.

Ayrıca, Çin’de Covid-19 kısıtlamalarından kaynaklanan üretim ve lojistik kesintilere karşın, sanayi üretiminin 2022’de bir evvelki yıla göre yüzde 3,6 artması bekleniyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de bugün açıklanacak enflasyon dataları piyasalardaki meçhullüğü artırarak fiyatlardaki üst istikametli ivmelenmeyi kısıtlıyor.

Bugünkü enflasyon dataları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla gayrette attığı şahin adımların tesirlerinin görülmesi açısından da ehemmiyet taşıyor.

ABD’nin ticari ham petrol ve akaryakıt stoklarındaki artış ise talebin yavaş seyrettiği algısı yaratarak fiyatları baskılıyor.

ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 19 milyon varil artarak 439 milyon 600 bin varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 2 milyon 375 bin varil azalacağı istikametindeydi.

Söz konusu devirde, ABD’nin akaryakıt stokları da 4 milyon 100 bin varil arttı ve 226 milyon 800 bin varil olarak kaydedildi.

Brent petrolde teknik olarak 82,85 ile 82,96 dolar aralığının direnç, 82,66 ile 82,58 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol piyasasına taraf veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı kıymet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

 Kıstas kabul edilen ham petrol çeşitleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika’dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

SPK’nın internet sitesinde yer alan datalara göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon akaryakıt, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş kıymette değildir.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.